تأثیر کرونا بر سبک معماری!
1400-06-05
فوم عایق پلی استایرن بامدادفوم
فوم عایق پلی استایرن چیست؟
1400-06-18

فوم سرد چیست؟

فوم سرد چیه

 

فوم سرد نیز یک نوع دیگر از انواع فوم‌های انعطاف پذیر پلی یورتان موجود در بازار داخلی کشور می باشد. از لحاظ ظاهری شبیه به فوم های گرم بوده و در اندازه و قالب های مختلف و استاندارد برای مصارف مبلمان خانگی و اداری، صندلی وسایل نقلیه زمینی و هوایی، واخیرا در صنایع سرویس خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

برای مطالعه بیشتر: شاسی تیرچه

 

انواع فوم

به طور کلی فوم‌ها به سه دسته‌ی اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند.

• فوم پلی‌ یورتان
• فوم پلی اتیلن
پلاستوفوم

از شاخه‌های فوق انواع پلی اتیلن و پلاستوفوم یا همان یونولیت در زمینه‌های عایق صوتی و حرارتی و ضربه‌گیر استفاده می‌شود. در صنایعی همچون مبلمان اداری و کالای خواب از فوم‌های نوع اول یعنی پلی اورتان استفاده می‌شود. فوم‌های پلی اورتان که از آن‌ها با نام PU نیز یاد می‌شود به دو دسته‌ی فوم سرد و فوم گرم تقسیم می‌شوند.

 

برای مطالعه بیشتر:یونولیت ساختمانی

 

فوم سرد

این فوم از لحاظ ساختار سلولی پلی اورتان از نوع سلول‌باز می‌باشد. در مراحل تولید فوم سرد از حرارت غیرمستقیم استفاده می‌شود. این موضوع باعث بهبود عملکرد و افزایش طول عمر فوم می‌شود.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی

 

ویژگی‌های فوم سرد

از ویژگی‌های فوم پلی اورتان سلول باز یا تراکم پایین یا همان فوم سرد می‌توان به عبور دادن آب و خشک شدن سریع این فوم‌ها اشاره کرد. حفره‌های ریز موجود در این نوع فوم باعث عدم جذب مایعات شده و گردش هوا در آن‌ها را میسر می‌کند؛ از این رو، فوم‌های تراکم‌پایین را از نوع ضدمیکروبی تولید می‌کنند تا در برابر قارچ و کپک مقاوم بوده و دوام بالایی داشته باشند.

فوم های سرد از لحاظ قیمتی عمدتآ از فوم های گرم گران تر می‌باشند.

 

برای مطالعه بیشتر: بلوک سقفی یونولیت

 

کاربرد فوم سرد

فوم های سرد در مقابل فوم های گرم از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. اکثر صندلی های وسایل نقیله از فوم سرد تشکیل شده است. فوم ها در سایز ها و اندازه های مختلفی وجود دارند. فوم ها به مبلمان، تختخواب و نشیمن صندلی ها زیبایی و راحتی می بخشند که در واقع ایستادگی اصلی این قسمت بر پایه ی فوم ها بناست. علاوه بر فوم سرد در تقسیم بندی فوم ها فوم گرم نیز داریم و علت نام گذاری ان به دلیل ساخت فوم های گرم در دمای بالاست. فوم گرم بعد از مدت چند سال استقامت خود را از دست می دهند. فوم گرم هم در اثر تزریق مواد شیمیایی ساخته میشود با این تفاوت که در گرمای بالای کوره ساخته شده و از دوام پاینی برخوردار است بهترین نوع برای نشیمن مبل، استفاده از فوم سرد است. فوم گرم اصلا مناسب مبلمان نیست و بعد از یک سال پودر میشود.

 

فوم سرد بامدادفوم

 

مواد اولیه فوم سرد

از دیدگاه فنی و شیمیایی، مواد اولیه ضروری برای تولید فوم سرد، با دسته بندی کلی مواد اولیه لازم برای تولید سایر انواع فوم‌های انعطاف پذیر پلی یورتان یکسان می‌باشد.

 

مواد اولیه لازم برای تولید فوم‌های انعطاف پذیر پلی‌یورتان

اما در جزئیات شیمیایی هر کدام از مواد اولیه لازم تفاوت‌هایی وجود دارد. برای مثال در تولید فوم‌های سرد پلی یورتان از متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات پری پلیمره شده استفاده می‌شود.

نکته قابل توجه در تولید فوم های سرد این است که، شرکت های داخلی و خارجی بسیاری به دانش فنی فرمولاسیون مناسب برای تولید فوم های سرد رسیده اند. این شرکت ها با کسب توانایی ترکیب این مواد اولیه، موفق به تولید مواد اولیه مناسب برای تولید فوم های سرد بصورت دو جزئی شده‌اند.

همچنین با توجه وجود دانسیته حدودی متعارف و یکسان برای فوم های سرد، وآسان تر شدن فرآیند تولید این فوم‌ها از طریق اختلاط دوجزئی، این نوع مواد اولیه و روش تولید امروزه در دنیا و کشورما مرسوم می‌باشد.

 

 

فرآیند تولید فوم سرد

با توجه به دوجزئی بودن مواد اولیه لازم برای تولید فوم‌های سرد، و لذا ثابت بودن فرمولاسیون تولید این فوم ها، فرآیند اختلاط و تخلیه آن‌ها ساده تر می‌باشد. امروزه برای امر اختلاط و تخلیه این دو جز، از دستگاه های تزریق با فشار بالا استفاده می شود. این نوع دستگاه‌ها در مقایسه با دستگاه‍های تزریق کم فشار دارای قیمت بالاتری بوده و همچنین دارای مزایای دیگری از جمله سرعت تزریق بالاتر، بدون نیاز به میکسر و اختلاط در اثر برخورد مواد با فشار بالا به یکدیگر و عدم نیاز به فرآیند شستشو می‌باشند. قالب‌های مورد استفاده در تولید این نوع فوم‌های سرد از لحاظ اندازه در حدود همان اندازه های یکسان و استاندارد برای مصارف یادشده می‌باشند که به شکل در بسته است. این قالب‌ها نیز دارای سوراخ هایی در جداره خود، برای تخلیه گازهای حاصل از مراحل تولید می‌باشند.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت خرید یونولیت سقفی

 

نکات تکمیلی فرآیند تولید فوم سرد

درفرآیند تولید فوم سرد در فصولی سرد تر، از روش‌های مختلف جداره قالب ها رو تا حدی گرم می کنند و پس از تزریق مواد در قالب، بدون نیاز به کوره و حرارت بالا، برای چند دقیقه به آن اجازه پخت می‌دهند و سپس، آن را از قالب جدا می‌کنند تا در دمای اتاق واکنش‌های پختش کامل شود. مانند تولید سایر فوم‌های انعطاف‌ پذیر پلی یورتان فرآیند تنظیم دما نیز باید در تولید فوم‌های سرد انجام شود. برای خرید و استعلام قیمت یونولیت، تیرچه، فوم سرد و انواع مصالح ساختمانی نظیر یونولیت دیواری و یونولیت سقفی را می توانید با کارخانه تولید یونولیت سقفی بامداد فوم تماس بگیرید.

فوم سرد شوش، فوم سرد اندیمشک، فوم سرد دزفول، فوم سرد شوشتر، فوم سرد مسجد سلیمان، فوم سرد لالی، فوم سرد اندیکا، فوم سرد ایذه، فوم سرد باغ ملک، فوم سرد قلعه تل، فوم سرد رامهرمز، فوم سرد ماهشهر، فوم سرد بهبهان، فوم سرد امیدیه، فوم سرد ماهشهر، فوم سرد سربندر، فوم سرد آبادان، فوم سرد خرمشهر، فوم سرد شادگان، فوم سرد سوسنگرد، فوم سرد هویزه، فوم سرد حمیدیه، فوم سرد هندیجان، فوم سرد گتوند، فوم سرد باوی، فوم سرد اهواز، فوم سرد خوزستان