تیرچه بامدادفوم
تیرچه
1401-04-12
قیمت یونولیت سقفی امروز بامدادفوم
قیمت خرید یونولیت سقفی
1401-04-20

سقف تیرچه یونولیت

مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت بامداد فوم

 

سقف تیرچه بلوک از رایج‌ترین سقف‌ها برای ساخت ساختمان‌ها است. این سقف یکی از انواع سقف‌های دال یک‌طرفه بوده و با استفاده از تیرچه و بلوک‌های توخالی بسیار سبک (مجوف) استفاده می‌شود.

زمان تقریبی مورد نیاز برای مطالعه این مقاله: ۷ دقیقه

 

انواع بلوک مورد استفاده در سقف تیرچه دال

 

 

باید در نظر داشت که اگرچه نوشتار سقف تیرچه بلوک رایج و مصطلح شده اما در حقیقت سقف تیرچه و بلوک درست است. یعنی سقفی که به کمک تیرچه‌ها و بلوک‌ها بار وارده را به تیرها منتقل می‌کند. در خصوص تیرچه و بلوک سقفی، انواع و ویژگی‌های هریک، در مقالات جداگانه‌ای به تفصیل صحبت خواهیم کرد. نکته مهمی دیگری که باید در نظر داشت این است که به دلیل رواج زیاد استفاده از بلوک سقفی یونولیتی به جای استفاده از عنوان سقف تیرچه بلوک، به این نوع از سقف تیرچه یونولیت نیز گفته می‌شود.

 

انواع یونولیت سقفی

 

مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت

مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک و جزئیات آن موضوعی است که هر مهندس اجرایی ساختمان باید به آن مسلط باشد. در ادامه به بررسی این مراحل می‌پردازیم.

سقف تیرچه یونولیت

 

کار گذاشتن تیرچه ها

اولین مرحله در ساخت سقف تیرچه یونولیت قرار دادن تیرچه‌ها در فواصل مشخص و از پیش تعیین شده است. معمولا این فاصله پنجاه سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی

 

ضخامت سقف تیرچه یونولیت

نصب تکیه‌گاه‌های موقت یا شمع بندی

هدف شمع‌بندی نگهداری سقف تیرچه بلوک تا زمان سفت شدن بتن رویه است. برای این منظور از شمع‌های چوبی یا فلزی استفاده می‌شود.

 

ویژگی‌های شمع‌های چوبی:

 

 • قیمت مناسبی دارند.

 • تنها برای ارتفاع مشخصی قابل استفاده هستند.

 

ویژگی‌های شمع‌های فلزی:

 

 • قیمت بیشتری نسبت به شمع‌های چوبی دارند.

 • قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته و در ارتفاع‌های مختلف کاربرد خواهند داشت.

 • به صورت مستمر قابل استفاده هستند.

 

برای مطالعه بیشتر: انواع سقف های جدید ساختمانی

 

قرار دادن بلوک ها بین تیرچه ها

در این مرحله طراحی سقف تیرچه بلوک، فواصل بین تیرچه‌ها با بلوک‌های بتنی، سفالی و یونولیتی پر می‌شود و دیگر فضای خالی بین تیرچه‌ها را از بین می برد. در واقع بلوک‌ها نقش قالب‌بندی بتن را دارند و هیچ گونه باری را تحمل نمی‌کنند.

 

برای مطالعه بیشتر: بلوک یونولیت

 

آرماتور بندی سقف تیرچه یونولیت

مجموعه اعمالی از جمله کار گذاشتن میلگردهای سقف کاذب، میلگردهای منفی، میلگردهای کلاف، میلگردهای افت و حرارات و مواردی از این دسته آرماتور بندی سقف تیرچه بلوک را شکل می‌دهند. در این مرحله هریک از عملیات آرماتوربندی در صورت نیاز و با رعایت ضوابط مربوطه خود اجرا خواهد شد.

 

برای مطالعه بیشتر: فوم بتن چیست؟

 

قالب بندی سقف تیرچه یونولیت

در محل‌هایی از سقف تیرچه یونولیت مانند دور سقف، دور بازشوها و حد فاصل تکیه‌گاه‌ها قالب‌بندی انجام خواهد شد. در جریان بلوک گذاری بین تیرچه‌ها معمولاً کناره‌های سقف و نوک تیرچه خالی باقی می‌ماند که لازم است با بتن پوشش داده شود. روش توصیه شده ی ما برای این کار استفاده از قالب در چهار گوشه سقف است که با ریختن بتن و صاف کردن آن زمینه پنهان کردن و پیشگیری از حرکت بلوک ها را فراهم می سازد.

 

بتن ریزی سقف تیرچه یونولیت

پس از انجام تمام مراحل فوق، بتن‌ریزی به عنوان آخرین مرحله اجرا خواهد شد. عملیات بتن‌ریزی پس از تمیز نمودن فضای بین بلوک‌های سقفی و تیرچه‌ها و همچنین مرطوب نمودن روی بلوک‌های سقفی و قالب‌ها انجام می‌پذیرد. در نظر داشته باشید لازم است بتن‌ریزی هر سقف تیرچه یونولیت در یک روز و به‌صورت یکپارچه انجام پذیرد. پس از بتن‌ریزی باید دقت نمود تا به بتن در حال خشک شدن و گیرش ضربه یا لرزشی وارد نشود. علاوه‌براین باید از خشک شدن سریع آن جلوگیری نمود. زمان گیرش بتن بستگی به عوامل متعددی از جمله نوع سیمان، دما و وضعیت آب و هوایی، نوع و میزان مواد اضافه شده به بتن و سایر موارد دارد. زمانی که بتن خشک شده و به مقاومت مورد نظر رسید زمان جمع‌آوری شمع‌ها فرا خواهد رسید. باید در نظر داشت جمع‌آوری شمع‌ها به گونه‌ای انجام شود تا بار به تدریج از روی‌ آن‌ها حذف و به سقف منتقل گردد.

 

برای مطالعه بیشتر:تولید کننده ی بونولیت سقفی

 

مزایای سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک

 • کاهش وزن کلی ساختمان به دلیل حذف بتن زیر تار خنثی

 • سادگی در حمل‌ونقل، نصب و همچنین عدم نیاز به جرثقیل

 • عدم نیاز به نیروی متخصص

 • سرعت بالای اجرا

 • عملکرد مناسب در برابر نیروهای افقی مانند زلزله و باد

 • عایق صوتی و حرارتی.

 • کاهش هزینه‌ها به دلیل کاهش حجم بتن مورد نیاز

 • مقاومت در برابر آتش در صورت استفاده از یونولیت غیراشتعال‌پذیر

 • عملکرد خوب در صورت توزیع بار به‌صورت یکنواخت بر روی دال

 • کاهش مصرف فولاد و آرماتور

 • مقاومت در برابر نیروی جانبی به دلیل ایجاد یک دیافراگم صلب

 

برای مطالعه بیشتر: شاسی تیرچه

 

نکات مهم در اجرای سقف تیرچه یونولیت

 

 • عرض تیرچه‌ها نباید کمتر از ۱۰ سانتی‌متر باشد.

 • ارتفاع کل تیرچه‌ها نباید بیشتر از ۳٫۵ برابر حداقل عرض آن‌ها باشد.

 • فاصله محور تا محور دو تیرچه متوالی نباید بیشتر از ۷۰ سانتی‌متر باشد.

 • ضخامت بتن سقف تیرچه بلوک نباید از ۵ سانتی‌متر و همچنین از یک دوازدهم فاصله آزاد بین تیرچه‌ها کمتر شود.

 • ضخامت سقف تیرچه بلوک برای تیرهای با تکیه‌گاه ساده نباید از یک بیستم دهانه کم‌تر شود و نباید کمتر از یک بیست و ششم طول دهانه باشد.

 • حداقل فاصله دو بلوک سقفی دو سمت یک تیرچه پس از نصب باید بیشتر از 6.5 سانتی‌متر باشد. البته در نظر داشته باشید در برخی منابع این عدد 10 سانتی‌متر قید شده است.

 • حداکثر دهانه در سقف تیرچه یونولیت با تیرچه‌های منفرد ۸ متر است.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت دیواری

 

علل لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت

یکی از مواردی که گاهی اوقات موجب نارضایتی ساکنین ساختمان‌هایی که با سقف تیرچه بلوک ساخته شده‌اند، می‌شود وجود لرزش و صدا در هنگام راه رفتن و دویدن افراد است. البته نمی‌توان به‌طور قطع این لرزش و صدا را به دلیل خاصی نسبت داد اما با طراحی مناسب و اجرای اصولی و حرفه‌ای سقف تیرچه یونولیت می‌تواند در جلوگیری از این مشکل موثر باشد. در ادامه به بررسی محتمل‌ترین علل ایجاد لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت می‌پردازیم.

 

برای مطالعه بیشتر: عایق پلاستوفوم

 

اجرا نکردن کلاف میانی

سقف به عنوان یک دیافراگم عمل می‌کند. زمانی که سقف تحت نیروهای جانبی قرار بگیرد، ممکن است تیرچه‌ها دچار پیچش شوند. جهت کاهش ارتعاشات سقف تیرچه بلوک همچنین یکپارچه کردن عملکرد تیرچه‌ها و جلوگیری از پیچش آن‌ها از کلاف میانی استفاده می‌شود. به کلاف میانی، کلاف عرضی، تای بیم ( tie Beam ) یا ژوئن نیز گفته می‌شود. البته در قسمت‌هایی که بار منفرد وجود دارد نیز از کلاف میانی استفاده خواهد شد. در حقیقت کلاف میانی در سقف تیرچه بلوک یک درز ایجاد می‌کند که به آن ژوئن نیز گفته می‌شود و در فواصل معین، عمود بر تیرچه‌ها اجرا می‌شود. اگر در اجرای سقف تیرچه بلوک کلاف میانی اجرا نشود یا تعداد آن نسبت به دهانه سقف یا وارده بر آن کافی نباشد، لرزش سقف تیرچه یونولیت را به‌دنبال خواهد داشت. به‌طور کلی با اجرای اصولی کلاف میانی به تعداد کافی، این مشکل لرزش به حداقل می‌رسد.

 

برای مطالعه بیشتر: فوم یونولیت

 

طراحی سقف در دهانه‌های بلند

عموما طراحان و معماران ساز‌ه‌هایی با دهانه بلند را بیشتر دوست دارند به همین دلیل ممکن است در ساخت سقف تیرچه یونولیت دهانه را بلندتر طراحی و اجرا نمایند. اما اگر دهانه سقف تیرچه یونولیت بیشتر از ۵ متر باشد، احتمال شنیدن صدا یا بروز لرزش در صورت دویدن یا بالا پایین پریدن وجود خواهد داشت. البته استفاده از کلاف میانی برای جلوگیری از این مشکل موثر خواهد بود. این نکته لازم به ذکر است که حداکثر دهانه در سقف تیرچه یونولیت، ۸ متر است. البته علاوه‌بر این موارد می‌توان به مواردی دیگر از قبیل موارد زیر اشاره کرد:

 

 • اجرای غیراصولی آن
 • میزان بارهای وارده
 • نوع تحرکات روی سقف
 • مقاومت فولاد و بتن

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت ساختمانی

 

خرید تیرچه

برای خرید تیرچه در شهرهای خوزستان کافیست برای ثبت سفارش خود با کارخانه بامدادفوم تماس بگیرید.

تیرچه شوش، تیرچه اندیمشک، تیرچه دزفول، تیرچه شوشتر، تیرچه مسجد سلیمان، تیرچه لالی، تیرچه اندیکا، تیرچه ایذه، تیرچه باغ ملک، تیرچه قلعه تل، تیرچه رامهرمز، تیرچه ماهشهر، تیرچه بهبهان، تیرچه امیدیه، تیرچه ماهشهر، تیرچه سربندر، تیرچه آبادان، تیرچه خرمشهر، تیرچه شادگان، تیرچه سوسنگرد، تیرچه هویزه، تیرچه حمیدیه، تیرچه هندیجان، تیرچه گتوند، تیرچه باوی، تیرچه اهواز، تیرچه خوزستان

 

خرید یونولیت

برای ثبت سفارش و خرید یونولیت در شهرهای مختلف خوزستان کافیست با بامدادفوم تماس بگیرید.

یونولیت شوش، یونولیت اندیمشک، یونولیت دزفول، یونولیت شوشتر، یونولیت مسجد سلیمان، یونولیت لالی، یونولیت اندیکا، یونولیت ایذه، یونولیت باغ ملک، یونولیت قلعه تل، یونولیت رامهرمز، یونولیت ماهشهر، یونولیت بهبهان، یونولیت امیدیه، یونولیت ماهشهر، یونولیت سربندر، یونولیت آبادان، یونولیت خرمشهر، یونولیت شادگان، یونولیت سوسنگرد، یونولیت هویزه، یونولیت حمیدیه، یونولیت هندیجان، یونولیت گتوند، یونولیت باوی، یونولیت اهواز، یونولیت خوزستان

 

 

کلام آخر در مورد سقف تیرچه بلوک

وجود یک سقف مستحکم و مقاوم اما در عین حال سبک برای هر سازه‌ای یک مزیت ویژه محسوب می‌شود. سقف تیرچه یونولیت همان نوعی از سقف‌های ساختمانی است که می‌تواند این ویژگی‌ها را برای ساختمان به ارمغان بیاورد. البته باید در نظر داشت در ساخت این نوع از سقف توجه به ضوابط و استانداردهای موجود برای سقف، تیرچه و بلوک‌های سقفی بسیار حائز اهمیت است. با تهیه مصالح ساختمانی استاندارد از شرکت‌های معتبر و بهره‌گیری از طراحان و سازندگانی که دانش و تجربه کافی دارند، می‌توان سقف تیرچه یونولیت را به درستی اجرا کرد تا در آینده لرزش و صدای آن موجب آزار ساکنان نشود. برای خرید و استعلام قیمت انواع مصالح ساختمانی از قبیل یونولیت سقفی، یونولیت دیواری و سقف تیرچه بلوک می توانید با کارخانه تولید یونولیت سقفی بامدادفوم تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 • سقف تیرچه بلوک بهتر است یا سقف تیرچه یونولیت؟

واقعیت این است که این سوال کاملا غلط است زیرا یونولیت نوعی بلوک سقفی است که در سقف تیرچه بلوک استفاده می‌شود. به‌دلیل ویژگی‌ها و مزایای یونولیت استفاده از آن متداول‌تر از سایر انواع بلوک سقفی است به همین دلیل به سقف تیرچه بلوک، تیرچه یونولیت نیز گفته می‌شود.

 

 • سقف تیرچه یونولیت برای چه سازه‌هایی مناسب است؟

سقف تیرچه و بلوک برای بارهای یکنواخت و استاتیک مناسب است به همین دلیل توصیه می‌شود از این نوع سقف برای پارکینگ که بار متمرکز و دینامیک دارد، استفاده نشود.

 

 • میزان تحمل بار سقف تیرچه یونولیت چقدر است؟

هرچند میزان تحمل بار سقف توسط طراحان و مهندسان محاسبه و مشخص می‌شود. اما به‌طور تقریبی حداکثر میزان تحمل بار سقف تیرچه یونولیت برابر با ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمربع بار مرده و زنده است. البته با استفاده از تیرچه دوبل می‌توان از این سقف برای بارهای بیشتر نیز استفاده کرد.