دیوار تری دی پانل بامدادفوم
تری دی پانل
1401-04-26
یونولیت دیواری بامدادفوم
یونولیت دیواری
1401-05-02

یونولیت ساختمانی

قیمت یونولیت ساختمانی بامدادفوم

در دهه‌های اخیر صنایع مختلف پیشرفت‌های چشمگیری را تجربه کرده‌اند. صنعت ساختمان‌ نیز در مسیر پیشرفت قرار داشته و تکنولوژی‌های جدیدی برای بهبود روند ساخت به‌وجود آمده است. یونولیت یکی از مصالح ساختمانی جدید و پیشرو است که برای سبک‌سازی ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. یونولیت در سال 1839 به‌صورت تصادفی توسط ادوارد سیمون کشف و اولین بار در جنگ جهانی دوم توسط آلمان‌ نازی برای ساخت پل مورد استفاده قرار گرفت. یونولیت که با نام‌های آکاسیف، پلی استایرن انبساطی EPS(Expandable Polystyrene)، استایروفوم و پلاستوفوم نیز شناخته می‌شود، از استایرن مونومر به دست می‌آید. این ماده نوعی پلاستیک است که وزن کمی داشته و حدود ۹۵ درصد آن از هوا و تنها ۵ درصد باقیمانده از پلاستیک تشکیل شده است. استفاده از یونولیت موجب کاهش وزن ساختمان، افزایش امنیت در برابر زمین لرزه، عایق‌بندی حرارتی، صوتی، رطوبتی و کاهش نفوذ حشرات خواهد شد. یونولیت در انواع مختلفی تولید شده و در در بخش‌های مختلف ساختمان مانند سقف، دیوارها، کف، تاسیسات و لوله کشی کاربرد دارد.

 

زمان تقریبی مورد نیاز برای مطالعه این مقاله: 6 دقیقه و 30 ثانیه

 

یونولیت ساختمانی چگونه ساخته می شود؟

یونولیت از پلی استایرن که به صورت گرانول (بلورهای ریز) جامد سفید و سبک است، ساخته می‌شود. پلی استایرن یکی از موادی است که از صنایع پتروشیمی و از پروپان هیدروکربن نفتی به‌دست می‌آید. در کارگاه گرانول‌ها طی 60 تا 70 ثانیه با بخار آب حرارت داده شده و مدام از دستگاه‌‌های مخصوص عبور داده می‌شوند تا با فشار هوا از یکدیگر جدا شوند. پس از این کار مرحله اولیه پخت به اتمام می‌رسد. در هنگام تولید گاز پنتان موجود در گرانول‌ها، در اثر حرارت بخار آب از داخل دانه های پلی استایرن خارج شده و سبب انبساط این محصول خواهد شد. در مراحل پخت، حجم دانه های پلی استایرن تا 40 برابر اندازه اولیه افزایش پیدا می‌کند. از آنجایی که پخت و قالب‌گیری یونولیت تحت حرارت بخار آب صورت می‌گیرد، از یک دیگ بخار آب با ظرفیت 5 تن در ساعت و فشار 5 تا 7 بار استفاده می‌شود. پس از ساخت، یونولیت‌ها به میز برش CNC انتقال داده می‌شوند تا به اندازه ابعاد استاندارد یا اندازه دلخواه و سفارشی مشتری برش داده شوند. برش‌ها با استفاده از سیم داغ انجام می‌شود. البته باید درنظر داشت که در حین تولید، افزودنی‌های خاصی به یونولیت زده می‌شود تا مقاومت آن در برابر آتش را افزایش دهند و آتش‌زا و دودزا نشود.

 

انواع یونولیت ساختمانی

یونولیت یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد در قسمت‌های مختلف سازه است. از این رو یونولیت ساختمانی در ابعاد و دانسیته‌های مختلف ساخته می‌شود تا متناسب با محل مورد استفاده بتوان از ویژگی‌ها و مزایای آن بهره برد. در ادامه به بررسی انواع یونولیت ساختمانی خواهیم پرداخت.

 

برای مطالعه بیشتر:تولید کننده ی بونولیت سقفی

 

یونولیت فشرده

یونولیت ساختمانی بامداد فوم

یونولیت فشرده یکی از انواع یونولیت ساختمانی بوده که دانستیه بالایی دارد. عموما این محصول با دانسیته 40 کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می‌شود. دانستیه یا چگالی بالای این محصول سبب می‌شود نسبت به سایر انواع یونولیت وزن بالاتری داشته باشد. البته باید در نظر داشت یونولیت فشرده علاوه بر کاربرد در صنعت ساختمان در صنایع دیگری از جمله صنعت خودرو، ساخت درب ضد سرقت و مجسمه سازی نیز کاربرد دارد. یکی از کاربرد‌های مهم یونولیت یا فوم فشرده تولید انواع عایق‌های صوتی مانند فوم‌های آکوستیک است.


بولوک سقفی، یونولیت دیواری و تیرچه خرپا صنعتی

یونولیت سقفی استاندارد

شاید بتوان شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین نوع یونولیت را یونولیت سقفی دانست. این محصول که برای ساخت سقف‌ تیرچه یونولیت کاربرد دارد با نام بلوک یونولیتی نیز شناخته می‌شود. اگرچه یونولیت سقفی در ابعاد و اندازه‌های مختلف با دانسیته‌های متفاوت قابل ساخت و ارائه می‌باشد اما یونولیت سقفی استاندارد دارای ابعاد و دانستیه مشخص است. یونولیت سقفی استاندارد باید دارای تاییدیه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و همچنین استاندارد ملی ایران باشد. برای این منظور باید از ویژگی‌های مشخصی از جمله کندسوز بودن و غیرقابل اشتعال بودن برخوردار باشد.

 

برای مطالعه بیشتر: فوم یونولیت

 

یونولیت دیواری

یکی دیگر از انواع یونولیت ساختمانی، یونولیت دیواری است. این نوع از یونولیت کاربردهای متنوعی، هم برای ساخت دیوار، هم برای تزئین و دکوراسیتون سازه دارد. از جمله مهم‌ترین موارد استفاده از یونولیت دیواری می‌توان به دیوارپوش فومی، فوم دیوار تزئینی، فوم دیوارپوش و پنل های سه بعدی دیوار اشاره کرد.

 

برای مطالعه بیشتر: انواع سقف های جدید ساختمانی

 

خرید یونولیت دیواری

برای ثبت سفارش و خرید یونولیت دیواری در شهرهای مختلف خوزستان کافیست با بامدادفوم تماس بگیرید.

یونولیت دیواری شوش، یونولیت دیواری اندیمشک، یونولیت دیواری دزفول، یونولیت دیواری شوشتر، یونولیت دیواری مسجد سلیمان، یونولیت دیواری لالی، یونولیت دیواری اندیکا، یونولیت دیواری ایذه، یونولیت دیواری باغ ملک، یونولیت دیواری قلعه تل، یونولیت دیواری رامهرمز، یونولیت دیواری ماهشهر، یونولیت دیواری بهبهان، یونولیت دیواری امیدیه، یونولیت دیواری ماهشهر، یونولیت دیواری سربندر، یونولیت دیواری آبادان، یونولیت دیواری خرمشهر، یونولیت دیواری شادگان، یونولیت دیواری سوسنگرد، یونولیت دیواری هویزه، یونولیت دیواری حمیدیه، یونولیت دیواری هندیجان، یونولیت دیواری گتوند، یونولیت دیواری باوی، یونولیت دیواری اهواز، یونولیت دیواری خوزستان

 

 

یونولیت تیرچه کرومیت

یکی دیگر از یونولیت‌های پرکاربرد یونولیت تیرچه کرومیت است. این محصول که به یونولیت سقفی شباهت فراوانی دارد، در ابعاد و چگالی (دانسیته) مشخص و استاندارد برای استفاده در سقف تیرچه کرومیت تولید می‌شود.

 

برای مطالعه بیشتر: شاسی تیرچه

 

کاربرد انواع یونولیت

انواع مختلف یونولیت ساختمانی توانسته‌اند جایگاه خود را در صنعت ساختمان‌سازی مستحکم نموده و مورد توجه بسیاری از سازندگان خرد و کلان قرار بگیرند. این توجه سبب شده است در موارد مختلف و فضاهای متنوع از یونولیت ساختمانی به عنوان مصالح ساختمانی اصلی استفاده شود. برخی از مهم‌ترین این کاربردها در ادامه آورده شده است.

 

 • استفاده از یونولیت ساختمانی به‌عنوان عایق‌های صوتی و حرارتی و همچنین عایق رطوبتی

 • تولید مصالح مختلف ساختمانی با استفاده  از یونولیت ساختمانی مانند دیوارهای پیش‌ساخته یا تری دی پانل

 • استفاده از یونولیت ساختمانی برای تولید بلوک‌های پلاستوفوم برای استفاده در سقف ساختمان

 • استفاده از یونولیت ساختمانی در ساخت سردخانه‌ها و یخچال‌های صنعتی

 • ساخت استودیوهای صدا برداری با استفاده از یونولیت ساختمانی

 • مناسب برای صداگیری در فضاهای دارای آلودگی‌های بالای صوتی

 • ساخت دکور و فضاسازی‌های موقت با استفاده از یونولیت ساختمانی

 • ساخت سازه‌های سبک با یونولیت ساختمانی

 • ساخت احجام و مدل‌های بزرگ و بسیار بزرگ بوسیله ی یونولیت ساختمانی

 • استفاده از یونولیت در صنعت بسته‌بندی

 • استفاده از یونولیت در تولید ماکت‌ها مختلف

 • استفاده از یونولیت ساختمانی در صنعت راه و راه‌آهن و سایر صنایع مختلف

 

قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی

 

ویژگی‌های یونولیت ساختمانی

همان‌طور که اشاره شد یونولیت ساختمانی انواع مختلفی داشته که هرکدام ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فرد خود را دارند. اما در کنار این مزایای خاص، ویژگی‌های کلی یونولیت ساختمانی است که آن را به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی بدل کرده است. موارد زیر از مهم‌ترین ویژ‌گی‌های یونولیت‌ ساختمانی است.

 

 • صرفه جویی در مصرف بتن و تیرچه
 • عدم نیاز به رابیتس کاری به دلیل وجود شیار در قسمت انتهایی یونولیت سقفی
 • عدم وجود ضایعات در هنگام تولید، نصب و حمل و نقل
 • افزایش سرعت نصب سقف
 • سهولت در اجرای سقف
 • صرفه‌جویی در مصرف آب
 • کاهش هزینه‌های حمل و نقل
 • کاهش خطرات ناشی از زلزله به دلیل سبک‌سازی ساختمان
 • عایق گرما، سرما، رطوبت و صدا
 • مقاومت در برابر آتش (البته نوع نسوز آن که EPS نیز مشهور است، این ویژگی را دارد)
 • عدم تولید دود در زمان آتش‌سوزی
 • کاهش مصرف فولاد
 • صرفه‌جویی در قالب‌بندی سقف
 • امکان ترمیم و بازیافت
 • مقاوم در برابر نفوذ حشرات موذی

قیمت یونولیت

برای یونولیت ساختمانی نمی‌توان بدون دانستن مشخصات دقیق، قیمت واحدی را عنوان نمود. زیرا پارامترها و عوامل موثری وجود دارند که در ویژگی‌ها و در نتیجه قیمت یونولیت ساختمانی تاثیرگذار خواهند بود. از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت یونولیت و قیمت پلاستوفوم موثر هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

فاکتورهای موثر در تعیین قیمت یونولیت:

 

 • برند و شرکت سازنده یونولیت ساختمانی
 • نوع مواد اولیه
 • نحوه پخت یونولیت ساختمانی
 • ویژگی های فیزیکی یونولیت ساختمانی مانند ضخامت، عرض یونولیت، طول و ارتفاع آن
 • میزان دانسیته یونولیت ساختمانی
 • متراژ مصرفی یونولیت ساختمانی
 • هزینه‌های حمل و نقل
 • نوسانات ارزی و هزینه مواد اولیه وارداتی
 • اسکلت ساختمان‌ها، تعداد طبقات و ارتفاع طبقات

 

خرید یونولیت ساختمانی

برای ثبت سفارش و خرید یونولیت دیواری در شهرهای مختلف خوزستان کافیست با بامدادفوم تماس بگیرید.

یونولیت ساختمانی شوش، یونولیت ساختمانی اندیمشک، یونولیت ساختمانی دزفول، یونولیت ساختمانی شوشتر، یونولیت ساختمانی مسجد سلیمان، یونولیت ساختمانی لالی، یونولیت ساختمانی اندیکا، یونولیت ساختمانی ایذه، یونولیت ساختمانی باغ ملک، یونولیت ساختمانی قلعه تل، یونولیت ساختمانی رامهرمز، یونولیت ساختمانی ماهشهر، یونولیت ساختمانی بهبهان، یونولیت ساختمانی امیدیه، یونولیت ساختمانی ماهشهر، یونولیت ساختمانی سربندر، یونولیت ساختمانی آبادان، یونولیت ساختمانی خرمشهر، یونولیت ساختمانی شادگان، یونولیت ساختمانی سوسنگرد، یونولیت ساختمانی هویزه، یونولیت ساختمانی حمیدیه، یونولیت ساختمانی هندیجان، یونولیت ساختمانی گتوند، یونولیت ساختمانی باوی، یونولیت ساختمانی اهواز، یونولیت ساختمانی خوزستان

 

ترمیم و بازیافت یونولیت ساختمانی

اشاره کردیم که یونولیت از مواد پتروشیمی و مشتقات نفتی ساخته می‌شود. به همین دلیل به‌راحتی در فرآیند‌های شیمیایی قابل بازیافت است. این موضوع سبب شده یونولیت ساختمانی هیچ ضرر و زیانی برای محیط زیست نداشته و آسیبی به ‌آن وارد نکند. در خصوص ترمیم یونولیت ساختمانی نیز لازم به ذکر است در صورت آسیب به آن، می‌توان با استفاده از چسب‌های مخصوص خرابی‌ها را برطرف و ترمیم نمود.

برای مطالعه بیشتر: بلوک سقفی یونولیت

 

کلام آخر برای استفاده از یونولیت ساختمانی

یونولیت ساختمانی در سال‌های اخیر برای ساختمان‌سازی به‌ویژه در آپارتمان‌های بلند مورد استقبال انبوه سازان و سازندگان قرار گرفته است. مهم‌ترین دلیل این استقبال سبكی و هزینه کم ساخت با استفاده از یونولیت ساختمانی است. البته باید در زمان خرید و استفاده از انواع یونولیت ساختمانی نه‌تنها به الزامات مشخص شده توسط نهاد‌های نظارتی توجه نموده بلکه باید استاندارد محصول را نیز در نظر گرفت. متاسفانه برخی از افراد سودجو با تولید یونولیت از مواد بی‌کیفیت موجب از بین رفتن سرمایه و زمان شما خواهند شد. از این رو  بهتر است تا با مراجعه به فروشندگان و برندهای معتبر و بررسی گواهی‌‌‌نامه‌ها و تائیده‌های مربوط از کیفیت یونولیت ساختمانی مطمئن شده و سپس نسبت به خرید یونولیت ساختمانی اقدام نمایید. برای خرید و استعلام قیمت انواع یونولیت از قبیل یونولیت دیواری، یونولیت سقفی و یونولیت ساختمانی می توانید به کارخانه تولید یونولیت سقفی بامدادفوم مراجعه کنید.

 

بلوک سقفی ساختمان در بامدادفوم