خانه پیش ساخته ارزان بامدادفوم
خانه پیش ساخته
1401-05-19
بررسی کیفی استانداردهای یک ساختمان سبز
بررسی کیفی استانداردهاي یک ساختمان سبز
1401-05-19

انواع بلوک ساختمانی

انواع بلوك بامدادفوم

 

هر آنچه باید در مورد بلوک سبک بدانید

در این مقاله می‌خواهیم در مورد انواع بلوک ساختمانی رایج و پر استفاده در ساخت‌ و ساز انواع سازه‌ ها صحبت کنیم. همچنین می‌خواهیم از نزدیک با بلوک سبک ساختمانی آشنا شویم و در مورد ویژگی‌ها و مزایای بلوک سبک ساختمانی به بحث و گفتگو بپردازیم. متریال و مصالح ساختمانی بسیاری در ساخت‌ و ساز های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از آهن، فولاد، آرماتور و میلگرد گرفته تا چوب، سیمان، گچ، سنگ، شن و ماسه و انواع بلوک‌های ساختمانی. اگر شما هم در مورد انواع بلوک ساختمانی کنجکاو هستید و به کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلوک سبک ساختمانی تمایل دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

زمان تقریبی مورد نیاز برای مطالعه این مقاله: ۹ دقیقه

 

 

بلوک چیست؟

برای ساخت‌وساز سازه‌های ساختمانی از مصالح ساختمانی متعدد و متنوعی استفاده می‌شود که هر کدام با توجه به ویژگی‌ها و الزاماتی که دارند، در قسمت‌های مختلف یک سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مصالحی که در ساختن و پوشاندن دیوارها، کف‌سازی و اجرای انواع سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و پراستفاده به شمار می‌رود، بلوک است. بلوک‌های ساختمانی قطعاتی مجزا و پیش ساخته هستند، که در کارگاه‌ها و بلوک‌زنی‌ها ساخته می‌شوند. این مصالح ساختمانی از ترکیب موادی مانند سیمان، شن، ماسه، ریزدانه، سنگ، سنگدانه، انواع خاک مانند خاک رس و آب ساخته شده و در ابعاد و انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. وظیفه اصلی بلوک‌های ساختمانی پر کردن و پوشش دادن بدنه سازه، کف ساختمان و پوشاندن سقف است. این متریال به صورت واحدهای مجزا و مستقل در کنار هم قرار می‌گیرند و سرعت ساخت‌وساز را بالاتر می‌برند. بلوک‌های ساختمانی دوام، طول عمر و استحکام بسیار بالایی دارند. از همین رو، برای ساخت‌وسازهای بزرگ و عظیم بسیار مناسب هستند.انواع بلوک ساختمانی با توجه به محل کاربرد آن‌ها ساخته می‌شوند و دست پیمانکاران و کارگران ساختمانی برای استفاده از انواع مختلف بلوک متناسب با مختصات و ویژگی‌های سازه مورد نظر، کاملاً باز است. برای مثال برخی از بلوک‌ها بر پایه سیمان ساخته می‌شوند و از استحکام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند، در حالی که برخی دیگر از بلوک‌های ساختمانی بر پایه لیکا و خاک رس ساخته می‌شوند و انعطاف بالا و وزن پایین را به صورت همزمان در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهند.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت ساختمانی

 

بلوک های ساختمانی استاندارد:

بلوک‌های ساختمانی غالب و متداول را احتمالاً همه ما دیده‌ایم و با آن‌ها آشنایی داریم. بلوک‌های ساختمانی استاندارد در ۲ نوع توپر و توخالی ساخته می‌شوند تا برای استفاده در دیوارهای خارجی، دیوارهای داخلی باربر و غیر باربر، تیغه‌های جداکننده، انواع ستون‌ها، کف‌سازی و سقف‌های تیرچه بلوکی مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از بلوک به مفهوم استفاده کمتر از سایر مصالح ساختمانی مانند بتن، آجر، فولاد و میلگرد است و با توجه به اینکه این مصالح به صورت پیش ساخته در اختیار پیمانکاران قرار می‌گیرند، سرعت ساخت‌وساز را به مراتب بالاتر می‌برند. بلوک‌های ساختمانی تهیه آسانی دارند، حمل‌ونقل، نگهداری و انبار کردن آن‌ها کاری ساده و بدون دردسر است، عایق حرارتی و صوتی نسبتاً مناسبی ایجاد می‌کنند و در مواقعی که دسترسی به آجر سخت باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بلوک‌های همچنین وزن نسبتاً سبکی دارند. به طوری که وزن عرف و استاندارد بلوک هایی که بر پایه شن و ماسه طبیعی رودخانه‌ای ساخته می‌شوند، در هر متر مکعب، عددی نزدیک به ۲۰۰۰ کیلوگرم است. همچنین نوع دیگری از بلوک‌های ساختمانی وجود دارند، که تحت عنوان بلوک‌های سبک شناخته می‌شوند. این بلوک‌ها در هر متر مکعب، وزنی نزدیک به ۱۶۸۰ کیلوگرم دارند و این وزن کمتر را مدیون متریال اولیه خود هستند. بلوک سبک از مواد اولیه سبکی مانند پوکه معدنی و پوکه مصنوعی ساخته می‌شوند که وزن کمتری نسبت به شن و ماسه دارد.

 

 بلوک ساختمانی

 

انواع بلوک ساختمانی

بلوک ساختمانی انواع مختلفی دارند که در این بخش به تفضیل در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد. تمام بلوک‌های ساختمانی باید طبق استاندارد مصالح ساختمانی ایران موسوم به ISIRI 70-1 ساخته شوند. برخی از شرایطی که در این استاندارد برای انواع بلوک‌های ساختمانی در نظر گرفته شده است، از قرار زیر هستند:

 

  • بلوک‌های ساختمانی توخالی دیواری باید در ابعاد ۲۰ در ۳۰ در ۴۰ سانتی‌متر و ۲۰ در ۲۰ در ۴۰ سانی‌متر و ۲۰ در ۱۰ در ۴۰ سانتی‌متر ساخته شوند.
  • جمع طول قطعات و متریال توپر، باید از طول کل در همان جهت بیشتر باشد و سطح بخش‌های توپر، بیش از ۵۰ درصد کل سطح بلوک در جهت عمود بر بار واردشونده را دربر بگیرد.
  • ضخامت پوسته خارجی و جداره بلوک‌های کوچک باید حداقل ۳ سانتی‌متر باشد. این عدد برای بلوک‌های متوسط ۴ سانتی‌متر در نظر گرفته شده است.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی

 

دسته بندی بلوک های ساختمانی:

بلوک‌های ساختمانی با هر مواد اولیه‌ای که ساخته شده باشند، با توجه به وزنی که در هر متر مکعب دارند، به سه دسته بزرگ بلوک ساختمانی سنگین، بلوک ساختمانی نیمه سبک و بلوک سبک تقسیم می‌شوند. بلوک‌های سنگین توپر هستند و از شن و ماسه ساخته می‌شوند. به همین دلیل وزن بالایی دارند و چگالی آن‌ها در هر متر مکعب، بیش از ۲۰۰۰ کیلوگرم است. این بلوک‌ها ابعاد بزرگ‌تری نسبت به سایر بلوک‌ها دارند و ضخامت آن‌ها بیشتر است. بلوک‌های ساختمانی نیمه سبک، بلوک‌هایی هستند که اندکی از بلوک‌های سنگین کوچکتر بوده و ضخامت کمتری دارند. چگالی این بلوک‌ها در هر متر مکعب، عددی بین ۱۷۰۰ کیلوگرم تا ۲۰۰۰ کیلوگرم است. بلوک سبک ساختمانی به بلوک‌هایی گفته می‌شود که چگالی آن‌ها در هر متر مکعب، کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم باشد. این بلوک‌ها معمولاً از پوکه ساخته می‌شوند و نحوه پخت آن‌ها به گونه‌ای است که در هنگام عمل‌آوری، حباب‌هایی در میان مواد اولیه تشکیل‌دهنده به وجود می‌آید که وزن این بلوک‌ها را پایین نگه می‌دارد. لازم به ذکر است که وزن پایین این بلوک‌ها و حباب‌هایی که در هنگام پخت در میان آن‌ها تشکیل می‌شود، تأثیر چندانی بر استحکام آن‌ها ندارد و این بلوک‌ها از استحکام کافی برای ساخت‌وساز برخوردار هستند. در ادامه با چد مورد از انواع بلوک ساختمانی متداول و پر استفاده آشنا خواهیم شد.

 

برای مطالعه بیشتر: بلوک سقفی یونولیت

 

بلوک ساختمانی سیمانی

بلوک‌های سیمانی احتمالاً رایج‌ترین و مشهورترین نوع بلوک‌های ساختمانی هستند. این بلوک‌ها از ترکیب شدن موادی مانند سیمان پرتلند، سیمان پرتلند سرباره‌ ای، سیمان پرتلند آهکی، سیمان بنایی، سیمان مرکب، آب، مخلوط شن و ماسه و سیمان پرتلند سفید ساخته می‌شوند. بلوک سیمانی انواع مختلفی دارند. انواع بلوک سیمانی شامل بلوک سیمانی توخالی باربر، توخالی غیر باربر، توپر و آجر بتنی می‌شود. از این بلوک‌ ها برای دیوار چینی‌ های داخل حیاط، دیوار چینی ساختمان و اجرای سقف‌های تیرچه بتنی استفاده می‌کنند. بلوک‌های سیمانی انواع مختلفی دارند و در هر سه گروه بلوک سنگین، بلوک نیمه سبک و بلوک سبک قرار می‌گیرند. بلوک‌های سیمانی از نظر محل استفاده به بلوک سیمانی تیغه‌ای، بلوک سیمانی دیواری توکار، بلوک سیمانی نمادار، بلوک سیمانی ستونی و بلوک سیمانی سقفی تقسیم می‌شوند.

 

بهترین بلوک ساختمانی

 

بلوک سفالی

یکی از انواع بلوک‌های پراستفاده، بلوک‌های سفالی هستند. این بلوک‌ها از جنس سفال هستند و مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و حریق دارند. عایق صوتی مناسبی ایجاد می‌کنند و صرفه اقتصادی بالایی دارند. بلوک سفالی بسیار مستحکم هستند؛ اما وزن بالا و سرعت اجرای پایینی دارند. از این بلوک‌ها در بخش‌ها غیر باربر ساختمان مانند دیوار و سقف تیرچه بلوک استفاده می شود.

 

انواع بلوک ساختمانی

 

بلوک ساختمانی سیمانی معمولی

بلوک سیمانی معمولی از شن و ماسه طبیعی رودخانه‌ها ساخته می‌شود و با چگالی ۲۰۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب، در گروه بلوک‌های ساختمانی سنگین قرار می‌گیرد. این بلوک‌ها در قالب‌های توپر و توخالی برای استفاده در دیوارچینی و اجرای سقف با تیرچه بلوک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

قیمت بلوک ساختمانی

 

بلوک لیپر

بلوک لیپر یکی از انواع بلوک ساختمانی سبک است که از پرلیت (پوکه صنعتی) ساخته می‌شود. این بلوک‌های وزن پایینی دارند، عایق حرارتی و صوتی بسیار مناسبی هستند و قابلیت رنگ‌پذیری و برش در سایزها و اشکال مختلف را دارند.

 

ابعاد بلوک ساختمانی

 

بلوک لیکا

بلوک لیکا نوع دیگری از بلوک‌های ساختمانی سبک است که از ترکیب شدن سبک‌ دانه‌ ها با سیمان و آب تشکیل می‌شود و تخلخل بسیار بالایی دارد. این بلوک‌ها در ۲ قالب توپر و توخالی برای پوشش دادن سقف و دیوارهای داخلی و خارجی استفاده می‌شوند. بلوک لیکا عایق حرارتی و صوتی بسیار مناسبی ایجاد می‌کند، از این رو، بلوک‌ های سه‌ جداره لیکا در دیوارهای خارجی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

اندازه بلوک ساختمانی

 

بلوک گازی هبلکس (AAC)

بلوک‌های هلبکس که با نان بلوک‌های aac نیز شناخته می‌شوند، نوع دیگری از بلوک های سبک و پر استفاده هستند که از ترکیب شدن موادی مانند سیمان، پودر سیلیس، آهک، آب، پودر آلومینیوم ساخته می‌شوند. این بلوک‌ها عایق بسیار مناسبی در برابر نفوذ رطوبت، حرارت و سروصدا هستند و در عین حال بسیار سبک‌ وزن و مقاوم هستند. تولید بلوک‌های aac سخت، هزینه‌بر و زمان‌بر است و از همین رو، قیمت نسبتاً بالایی دارند.

 

قیمت انواع بلوک ساختمانی

 

بلوک پرلکس (CLC)

بلوک‌های پرلکس که تحت عنوان بلک‌های clc نیز شناخته می‌شوند، یکی دیگر از انواع بلوک سبک ساختمانی هستند که از تزریق فوم به بتن ساخته می‌شوند. در ساخت این نوع از بلوک همچنین از سیمان، ماسه و شن‌های ریز استفاده می‌شود. این بلوک‌ها برای دیوارچینی بسیار مناسب هستند.

 

بلوک سیمانی استاندارد

 

بلوک گچی

بلوک‌های گچی نوع دیگری از بلوک‌های ساختمانی هستند که از گچ، ملات، رنگ و چسب تشکیل می‌شوند. این بلوک‌ها انواع و ابعاد مختلفی دارند و برای اینکه به راحتی جاگذاری شوند، فاق و زبانه دارند. بلوک‌های گچی در رنگ‌های مختلف و متنوعی در بازار وجود دارند. سطح این بلوک‌ها بسیار صاف و صیقلی است.

 

بلوک سیمانی بهتر است یا سفالی

 

فوم بلوک

همان‌طور که اشاره شد، بلوک ساختمانی به ۳ دسته سنگین، نیمه سبک و بلوک سبک تقسیم می‌شوند. بلوک سبک ساختمانی خود به ۳ گروه زیر تقسیم می‌شوند:

 

  • بلوک سبک رده یک با چگالی ۵۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب

  • بلوک سبک رده دو با چگالی ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب

  • و بلوک سبک رده سه با چگالی ۱۰۰۰ الی ۱۷۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت دیواری

 

بلوک سبک از مواد و متریال مختلفی ساخته می‌شوند. یکی از متریالی که برای تولید بلوک سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد، پلی استایرن است. پلی استایرن ماده اولیه سازنده فوم است و از خانواده پلیمرها به شمار می‌رود. فوم نام متریال ساختمانی است که در جهان با نام پلاستوفوم شناخته می‌شود و در کشور ما، تحت عنوان یونولیت مشهور شده است. بلوک‌های فوم‌دار یا همان بلوک‌های یونولیتی به بلوک‌های گفته می‌شود که از یونولیت در ساخت آن‌ها استفاده شده باشد. این بلوک‌های بسیار سبک وزن هستند و در عین حال استحکام بسیار بالایی دارند. استفاده از فوم بلوک وزن کلی سازه را بسیار پایین می‌آورد و با پوشش نسوزی که دارد، از مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و حریق برخوردار است. فوم بلوک در دسته بلوک‌های ساختمانی سبک قرار می‌گیرد و بدون شک یکی از بهترین بلوک‌هایی است که می‌توان از آن برای پوشش دادن دیوارها و سقف استفاده کرد. فوم بلوک‌ها نقش باروری ندارند و از همین رو، استحکام کلی سازه در برابر لرزش و زمین لرزه را تضمین می‌کنند.

 

بلوک جدید ساختمانی

 

قیمت فوم بلوک

فوم بلوک از مواد مختلف و تحت کیفیت‌های مختلفی ساخته می‌شود. نوع باکیفیت و درجه یک این محصول تنها توسط چند برند خاص در کشور ما انجام می‌شود. در حالت کلی قیمت فوم بلوک در مقایسه با سایر بلوک‌های ساختمانی منطقی‌تر بوده و توجیه اقتصادی بسیار بالایی دارد. برای اطلاع از قیمت ها و گرفتن مشاوره خرید، به کارخانه بامداد فوم اعتماد کنید. کارخانه ما نازل‌ ترین قیمت‌های بازار را به صورت تضمینی در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت خرید یونولیت سقفی

 

خرید فوم بلوک

فوم بلوک‌ها این روزها در تمام ساخت‌وسازها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بلوک یونولیت مانند تمام مصالح ساختمانی دیگر در کیفیت‌های و استاندارهای مختلفی ساخته می‌شود. نوع بی‌کیفیت این بلوک‌ها مقاومت چندانی در برابر حرارت ندارند و به سرعت تغییر شکل داده و حجم خود را از دست می‌دهند. همچنین این بلوک‌ها اگر به صورت استاندارد تولید نشوند دوام چندانی نخواهند داشت. به همین دلیل در خرید فوم بلوک باید نهایت دقت و وسواس را به خرج داده و خرید خود را تنها از شرکت‌ها و تولیدکنندگان معتبر و با ضمانت انجام دهید. کارخانه تولید یونولیت سقفی بامداد فوم مفتخر است، که سابقه چندین سال تولید فوم بلوک با بالاترین کیفیت و منطقی‌ترین قیمت را با خود به یدک می‌کشد. اگر قصد خرید و استعلام قیمت یونولیت سقفی، یونولیت دیواری و فوم بلوک دارید، به ما اعتماد کنید. برای ثبت سفارش و خرید فوم بلوک در شهرهای مختلف خوزستان کافیست با بامدادفوم تماس بگیرید.

فوم بلوک شوش، فوم بلوک اندیمشک، فوم بلوک دزفول، فوم بلوک شوشتر، فوم بلوک مسجد سلیمان، فوم بلوک لالی، فوم بلوک اندیکا، فوم بلوک ایذه، فوم بلوک باغ ملک، فوم بلوک قلعه تل، فوم بلوک رامهرمز، فوم بلوک ماهشهر، فوم بلوک بهبهان، فوم بلوک امیدیه، فوم بلوک ماهشهر، فوم بلوک سربندر، فوم بلوک آبادان، فوم بلوک خرمشهر، فوم بلوک شادگان، فوم بلوک سوسنگرد، فوم بلوک هویزه، فوم بلوک حمیدیه، فوم بلوک هندیجان، فوم بلوک گتوند، فوم بلوک باوی، فوم بلوک اهواز، فوم بلوک خوزستان

 

 

سخن پایانی

در این مقاله در مورد بلوک‌های ساختمانی صحبت کردیم و از نزدیک با چند مورد از آن‌ها آشنا شدیم. متوجه شدیم که انواع بلوک ساختمانی با توجه به چگالی که در هر متر مکعب دارند، به ۳ گروه سنگین، نیمه سبک و بلوک سبک ساختمانی تقسیم می‌شوند. بلوک سبک ساختمانی از مواد اولیه مختلفی ساخته می‌شوند؛ اما فوم بلوک که از یونولیت و پلی استایرن ساخته می‌شود، بهترین نوع بلوک سبک ساختمانی است.

 

برای مطالعه بیشتر: تولید کننده ی یونولیت سقفی