دیوار فوق سبک slp
1401-05-25
مزایای استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری
1401-06-15

تیرچه کرومیت

صنعت ساختمان‌سازی همانند سایر صنایع همواره در تلاش جهت یافتن راه‌های جدید برای کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری است. ازاین‌رو همه‌روزه روش‌های نوینی در این صنعت ابداع می‌شود که می‌تواند نه‌تنها در کاهش هزینه‌های ساخت مؤثر باشد، بلکه مقاومت ساختمان را نیز به طور چشمگیری افزایش دهد. یکی از این شیوه‌های نوین، سقف تیرچه کرومیت است. استفاده از این نوع سقف در ساخت انواع سازه کاربرد داشته و علاوه‌بر ویژگی‌ها و مزایای مثبت یاد شده برای فناوری‌های نوین، سبب تسهیل و تسریع در امر ساخت سازه نیز می‌شود. در این مطلب قصد داریم با سقف تیرچه کرومیت و اجزای سازنده آن آشنا شویم و به بررسی مزایا و معایب آن بپردازیم.

 

میزان زمان تقریبی مورد نیاز برای مطالعه این مقاله: ۶ دقیقه

 

سقف کرومیت چیست؟

سقف کرومیت یکی از انواع بلوک ساختمانی و سقف تیرچه بلوک است که در آن از تیرچه فلزی با جان باز استفاده می‌شود. به‌طورکلی از سقف تیرچه کرومیت در سازه‌های فولادی استفاده می‌گردد. تیرچه کرومیت همان تیرچه فلزی بوده که نوعی تیرچه پیش‌ساخته محسوب می‌شود. بال تحتانی در تیرچه کرومیت، از یک تسمه و بال فوقانی تیرچه کرومیت از یک تسمه و دو میل‌گرد ساخته می‌شود. دو بال توسط میل‌گرد خم شده که در نقش جان عمل کرده و به یکدیگر متصل می‌شوند. این نوع از سقف توانایی تحمل بارهای مرده و زنده سخت را داشته و به‌گونه‌ای طراحی شده است که به‌تنهایی می‌تواند وزن خود، بتن و قالب‌ها را تحمل نماید. همچنین پس از بتن‌ریزی و ترکیب با بتن توانایی تحمل انواع بارهای وارده را خواهد داشت. یکی از نتایج مثبت این موضوع عدم نیاز به شمع‌‌بندی در ساخت سازه با سقف کرومیت خواهد بود. حذف شمع‌بندی موجب کاهش دردسرهای ساخت به‌ویژه در سازه‌های با ارتفاع زیاد می‌شود.

 

 

قیمت تیرچه کرومیت

یکی از نکاتی که در نگاه اول موجب سوءتفاهم برای برخی از سازندگان می‌شود، قیمت تیرچه کرومیت در مقایسه با تیرچه‌های پاشنه بتنی است. اگرچه قیمت واحد تیرچه کرومیت بیشتر بوده اما نکات مختلفی سبب کاهش هزینه نهایی ساخت خواهد شد. اولین نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد، نیاز به تعداد کمتر تیرچه کرومیت باتوجه‌به فاصله بین تیرچه‌ها در زمان نصب خواهد بود. از سوی دیگر به دو دلیل مهم بتن‌ریزی را می‌توان اصلی‌ترین وجه تمایز و عامل اصلی بهینه‌سازی هزینه‌ها در اجرای سقف تیرچه کرومیت دانست. دلیل اول امکان بتن‌ریزی چند سقف به‌صورت هم‌زمان و دلیل دوم کاهش میزان بتن مصرفی در سقف کرومیت است. به طور دقیق‌تر هر مترمکعب بتن بین شش و نیم الی ۷ مترمربع از سقف‌های معمولی را پوشش می‌دهد اما در اجرای سقف کرومیت می‌توان با یک مترمکعب بتن ۱۰ متر از سقف را پوشاند.

 

تیرچه کرومیت بامداد فوم

 

اجزای تشکیل‌دهنده سقف کرومیت

در ادامه برای آشنایی بیشتر با سقف کرومیت با اجزای تشکیل‌دهنده آن آشنا می‌شویم.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت خرید یونولیت سقفی

 

– تیرچه فولادی با جان باز

تیرچه فولادی اصلی‌ترین بخش سازنده سقف کرومیت است. این سازه به‌صورت ازپیش‌ساخته بوده و به شکل خرپاهای ویژه دو سر ساخته، اجرا می‌شود. تیرچه فولادی در دو مرحله اجرای بتن و قبل از گیرش آن و پس از گرفتن بتن بارگذاری می‌شود. تیرچه‌های فولادی از بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی تشکیل می‌شود. اولین جزء سازنده تیرچه کرومیت بال تحتانی است که از ورق برش خورده تولید می‌شود. این قسمت به‌عنوان عضو کششی خرپا عمل می‌کند. بارهای اعمالی در سه مرحله بارگذاری سازه را تحمل می‌کند. دومین بخش سازنده تیرچه فلزی اعضای قطری آن بوده که اصولاً از میل‌گرد و به شکل مورب ساخته می‌شود. سومین و آخرین بخش نیز بال فوقانی است. بال فوقانی تیرچه، از نبشی، تسمه یا ناودانی ساخته می‌شود. این جزء در داخل بتن پوششی قرار می‌گیرد.

 

 

– میل‌گرد حرارتی

میل‌گرد حرارتی عضوی است که برای خنثی‌کردن و مقابله با تنش‌های ناشی از افت و تغییرات دمایی استفاده می‌شود. این میل‌گردها در جهت عمود بر تیرچه‌ها و در قسمت بالایی سقف نصب می‌شود.

قیمت تیرچه کرومیت بامداد فوم

 

– بلوک پرکننده

یکی دیگر از بخش‌های سقف کرومیت بلوک‌های پرکننده بوده که در استحکام و مقاومت سقف تأثیری ندارند و صرفاً به‌عنوان عامل پرکننده استفاده می‌شوند. عموماً از بلوک‌های سیمانی، ‌سفالی یا پلی‌استایرن برای این منظور استفاده می‌شود.

 

 

– کلاف عرضی

یکی از مهم‌ترین عناصر دیگر سقف کرومیت که استفاده از آن در زمان اجرای سقف کرومیت الزامی بوده، کلاف عرضی است. حداقل عرض این کلاف‌ها 10 سانتی‌متر و حداقل شامل دو میل‌گرد به قطر حداقل 12 میلی‌متر بوده و در دهانه‌های کمتر از 5.5 متر اجرای حداقل یک کلاف عرضی الزامی است. همچنین در دهانه‌های بزرگ، فاصله کلاف‌ها باید به‌گونه‌ای در نظر گرفته شود که فاصله دو کلاف عرضی از 2.5 متر بیشتر نشود.

 

برای مطالعه بیشتر: تولید کننده یونولیت سقفی

 

– بتن رویه

آخرین بخش سقف، تیرچه بلوک بتن رویه است. پس از نصب تیرچه کرومیت و بلوک، بتن رویه اجرا می‌شود. بتن رویه بخشی است که به کمک تیرچه فولادی جان باز، بارهای وارده بر سقف را تحمل می‌نماید. تاب فشاری بتن پوششی، مطابق روش درج شده در فصل چهارم نشریه شماره ۹۴، محاسبه و تعیین می‌شود.

 

 

مزایای سقف تیرچه کرومیت

همان‌طور که اشاره شد، استفاده از سقف تیرچه کرومیت در ساخت سازه‌ها مزایا مختلفی دارد که در ادامه به بررسی اجمالی این موارد می‌پردازیم.

 

 

– عدم نیاز به جک و شمع‌بندی در زیر سقف

شاید بتوان گفت مهم‌ترین مزیت استفاده از سقف تیرچه یونولیت عدم نیاز به شمع‌بندی و استفاده از جک در زیر سقف بوده، زیرا تیرچه کرومیت به صورت خود ایستا است. این موضوع علاوه‌بر تسهیل و تسریع ساخت سقف از مشکلاتی که در سقف‌های تیرچه بلوک سنتی پیش می‌آید، جلوگیری خواهد کرد.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی

 

– امکان بتن ریزی چند سقف ساختمان

همان‌طور که اشاره شد، سقف تیرچه کرومیت خود ایستا بوده و نیازی به شمع‌‌بندی نیست. بنابراین می‌توان در یک مرحله و به‌صورت همزمان چند سقف را بتن‌ریزی کرد. از این رو در هزینه‌هایی مانند کسر بتن، ترانسفر تراک‌های حمل بتن و اجرت پیمانکاران اجرای سقف و پمپ بتن صرفه‌جویی خواهد شد.

 

 

– سرعت بالای اجرای سقف

با توجه به مواردی که اشاره شد از جمله سبکی تیرچه‌های کرومیت و امکان بتن‌ریزی تمامی سقف‌ها در یک نوبت، سرعت اجرای این نوع از سازه بسیار بیشتر از سایر انواع سقف است.

 

 

– سهولت اجرای داکت‌ها و تاسیسات

در سقف کرومیت فاصله آکس به آکس تیرچه‌ها حدود ۷۰ سانتی‌متر است، از این رو به‌سادگی می‌توان داکت‌های مورد نیاز را اجرا نمود. همچنین جهت عبور لوله‌های تاسیساتی و کانال‌ها، نصب توالت ایرانی نیازی به قطع تیرچه‌ها نخواهد بود.

 

برای مطالعه بیشتر: بلوک سقفی

 

– کاهش بتن مصرفی

فاصله میان تیرچه‌ کرومیت بیشتر از تیرچه‌های سنتی است، به‌همین دلیل مصرف بتن حدود 25 الی 30 درصد کاهش خواهد یافت. فاصله تیرچه کرومیت ها حداکثر می تواند ۷۵ سانتی متر باشد.

 

 

نکات مهم خرید تیرچه‌ کرومیت

  • ورق و نبشی تولید کارخانه فولاد مبارکه باشد.

  • میل‌گردهای مصرفی قطری تیرچه کرومیت نوع فابریک A1 و یا A2 باشد.

  • وزن تیرچه‌های کرومیت با بارگذاری مسکونی با تیرچه‌های ۵ الی ۶ متر نباید از حدود 11 کیلوگرم بیشتر شود.

  • قیمت تیرچه کرومیت نیز معمولا بر اساس قیمت روز آهن آلات به خصوص ورق و میلگرد تعیین می شود.

  • بهتر است از بلوک یونولیت سقفی (پلاستوفوم یا پلی‌استایرن) به جای بلوک سیمانی یا سفالی استفاده شود.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت 

 

معایب تیرچه کرومیت

  • نیاز به نیروی متخصص برای اجرای سقف های تیرچه کرومیت

  • ظاهر شدن اثر گچ کاری سقف بعد از گذشت مدت زمانی

 

 

جمع‌بندی

سقف‌های تیرچه کرومیت یکی از انواع ایده‌آل سقف برای ساخت انواع سازه به‌ویژه سازه‌های فولادی است. استفاده از این نوع سقف در ساخت سازه منجر به کاهش هزینه‌ها و بالا رفتن سرعت ساخت خواهد شد. برای استعلام قیمت سقف تیرچه کرومیت با شرکت بامداد فوم تماس بگیرید.