تیرچه کرومیت
1401-06-14
مزایای یونولیت ساختمانی
1401-06-20

 

در این مقاله قصد داریم در مورد مزایای استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری صحبت کنیم. صنعت ساختمان‌سازی در سال‌های اخیر با تغییرات زیادی در زمینه استفاده از مصالح ساختمانی مواجه شده است. متریال قدیمی که عموماً سنگین وزن و گران قیمت بودند، در حال جایگزین شدن با متریال جدید و صنعتی هستند که از نظر عایق صوتی و حرارتی، قیمت تمام شده، وزن، سرعت اجرا و مقاومت در برابر ارتعاش و زمین لرزه بسیار بهتر هستند. ساختمانهای اداری ضوابط ساختمان‌سازی خاص خود را دارند و با توجه به اینکه از رفت و آمد و سروصدای بالایی برخوردار هستند، باید به نحوی ساخته شوند که بیشترین عایق صوتی را میان قسمت‌های مختلف ساختمان به وجود بیاورند. در این مقاله با انواع یونولیت آشنا می‌شویم و ویژگی‌های شگفت‌انگیزی که این مصالح ساختمانی با خود به ساختمانهای اداری می‌بخشد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

میزان زمان تقریبی مورد نیاز برای مطالعه این مقاله: ۶ دقیقه

 

یونولیت چیست؟

قبل از اینکه با کاربردها و مزایای استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری آشنا شویم، باید اطلاعاتی در مورد یونولیت داشته باشیم. یونولیت را به احتمال بسیار زیاد تحت عناوین مختلفی مانند فوم، فوم یونولیت، پلاستوفوم، آکاسیف و فیبر سفید و در ساختمان‌سازی از نزدیک دیده‌اید. فوم‌های بزرگ سفید رنگ و متخلخل که به جای بتن و میلگرد در سقف و دیوار ساختمان‌های مختلف کارگذاری می‌شوند و هر کدام به اندازه چندین آجر و تیرچه بلوک فضا را پوشش می‌دهند. یونولیت یک نوع ماده پلیمری و صنعتی است که از جنس پلی استایرن بوده و جزو فرآورده‌های پتروشیمی محسوب می‌شود. این ماده بسیار سبک وزن، از استحکام بالایی برخوردار است و عایق صوتی و حرارتی خوبی میان فضای داخلی سازه و فضای بیرونی ایجاد می‌کند.

 

 

– شکل های مختلف یونولیت:

یونولیت در انواع و اشکال مختلفی ساخته می‌شود تا نیازهای مختلف صنعت ساختمان‌سازی را پوشش دهد. یونولیت را می‌توان به صورت گرانول، ورق و بلوک پیدا کرد که هر از ضخامت و ابعاد مختلفی برخوردار هستند. سال‌ها است که در کشورهای پیشرفته و صنعتی از این ماده برای ساختن انواع ساختمان‌های اداری، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. یونولیت سقفی برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ کشف شده و مورد استفاده قرار گرفته است. با این پیش زمینه در مورد یونولیت، اکنون به معرفی انواع یونولیت مورد استفاده از ساختمانهای اداری می‌رسیم.

 

 

انواع یونولیت ساختمانی مورد استفاده در ساختمانهای اداری

 

بلوک سقفی، یونولیت دیواری و تیرچه خرپا صنعتی

 

جنس یونولیت‌هایی که در ساختمان‌سازی و ساختمانهای اداری استفاده می‌شود از چیست و یونولیت چگونه ساخته می‌شود؟

یونولیت یک نوع ماده پلیمری و صنعتی است که از جنس پلی استایرن بوده و جزو فرآورده‌های پتروشیمی محسوب می‌شود. این ماده بسیار سبک وزن، از استحکام بالایی برخوردار است و عایق صوتی و حرارتی خوبی میان فضای داخلی سازه و فضای بیرونی ایجاد می‌کند. یونولیت در انواع و اشکال مختلفی ساخته می‌شود تا نیازهای مختلف صنعت ساختمان‌سازی را پوشش دهد. یونولیت را می‌توان به صورت گرانول، ورق و بلوک پیدا کرد که از ضخامت و ابعاد مختلفی برخوردار هستند. این ماده با نام تجاری پلی استایرن انبساطی (EPS , Expandable Polystyrene) شناخته می‌شود. سال‌ها است که در کشورهای پیشرفته و صنعتی از این ماده برای ساختن انواع ساختمان‌های اداری، تجاری، صنعتی و مسکونی استفاده می‌شود. یونولیت سقفی برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ کشف شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

 

قیمت خرید یونولیت سقفی

 

انواع یونولیت ساختمانی مورد استفاده در ساختمان های اداری

یونولیت‌ها این روزها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و هر کدام از این یونولیت‌ها، موارد استفاده خاص خود را دارند. انواع یونولیت ساختمانی در حالت کلی به شرح زیر هستند:

 

 

یونولیت‌های سقفی

سقف سازه به عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر آن، همواره یکی از دغدغه‌های مهم پیمانکاران بوده و هست. نحوه اجرای سقف، متریالی که از آن برای پوشش فضای سقف استفاده می‌کنند، امکان اجرای سقف چند طبقه به صورت همزمان، سرعت اجرای کار، نیاز یا عدم نیاز به شمع بندی و سقف کاذب و نیاز یا عدم نیاز به استفاده از نیروی کار ماهر برای اجرای سقف، یکی از بزرگترین مشغولیت‌های ذهنی پیمانکاران است. یونولیت سقفی تمام این دغدغه‌ها را به دست فراموشی سپرده است. استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری مزایای فوق‌العاده‌ای را به آن اضافه می‌کند که در ادامه به صورت مفصل مورد بررسی قرار خواهند گرفت. یونولیت سقفی با دانسیته ۱۲ و وزنی در حدود ۷ الی ۸ کیلوگرم در هر قالب، بهترین متریال در دسترس برای پوشاندن فضای سقف و کاهش استفاده از بتن و میلگرد است. یونولیت‌های سقفی در ابعاد و دانسیته استاندارد تولید می‌شوند و پس از تولید نیز قابل برش و تغییر شکل و اندازه هستند. امکان سفارش یونولیت سقفی به صورت شخصی و مطابق با نیازهای مشتری نیز وجود دارد.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی

 

– یونولیت‌های فشرده

یونولیت‌ها مصارف استفاده گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند و استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری و مسکونی تنها یکی از کاربردهای این متریال است. یونولیت‌ها برای استفاده در صنعت خودروسازی، صنعت تولید درب و پنجره، مجسمه‌سازی و سایر صنایع، به صورت فشرده و تحت فشار بالا تولید می‌شوند. عمل‌آوری یونولیت تحت فشار بالا منجر به کاهش سایز و افزایش چگالی، وزن، استحکام و درجه عایقی یونولیت می‌شود.

 

مزایای استفاده از یونولیت بامداد فوم

 

یونولیت‌های دیواری

یونولیت‌ دیواری نوع دیگری از یونولیت‌های ساختمانی هستند که برای پوشاندن و اجرای دیوارهای داخلی، تفکیک فضا، درزگیری، عایق‌بندی و دکوراسیون فضای داخلی ساختمانهای اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری منجر به افزودن ویژگی‌هایی نظیر خاصیت آنتی‌‌باکتریال، قابلیت نظافت و شستشوی آسان، عدم نفوذ رطوبت، حشرات و عایق‌بندی بسیار مناسب به این ساختمانها می‌شود. با توجه به رفت‌وآمدهای متوالی و مکرر در ساختمان‌های اداری، بحث عایق‌بندی این ساختمان‌ها از درجه اهمیت بسیار بالایی در نزد سازندگان برخوردار است.

 

یونولیت چیست بامداد فوم

 

سخن پایانی

ویژگی‌های نظیر عایق‌بندی صوتی و حرارتی بالا، وزن بسیار سبک، قیمت ارزان‌تر نسبت به مصالح گران قیمتی مانند بتن و میلگرد، پایداری در برابر زلزله و ارتعاش‌های سازه، سرعت اجرای بالا و عدم نیاز به نیروی کار ماهر از جمله مزایای استفاده از یونولیت در ساختمان های اداری هستند. در بخش دوم این مقاله با نحوه ساخت یونولیت ساختمانی و کاربردهای یونولیت در صنایع مختلف و ساختمان سازی آشنا خواهیم شد. برای استعلام قیمت انواع مصالح ساختمانی با شرکت بامداد فوم تماس بگیرید.

 

برای استعلام قیمت انواع یونولیت پیش ساخته با ما تماس بگیرید