استفاده یونولیت در ساختمان
مزایای استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری
1401-06-15
علت استفاده از یونولیت در ساختمان بامدادفوم
استفاده از یونولیت در ساختمان سازی
1401-06-21

مزایای یونولیت ساختمانی

مزایای یونولیت بامداد فوم

 

برای ساخت هر سازه، مصالح و شیوه‌های متنوعی وجود دارد. ساختمان‌های مسکونی نیز با توجه به موارد مختلفی از جمله ویژگی‌های جغرافیایی محل ساخت، ارتفاع، مساحت، استقامت خاک و بسیاری موارد کوچک و بزرگ دیگر از مصالح ساختمانی مختلفی ساخته می‌شوند. هر کدام از این مصالح ساختمانی ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند، از‌ این‌رو ساختمان‌های ساخته شده در وزن، هزینه ساخت، استقامت و مقاومت در برابر زلزله و آتش با یکدیگر متفاوت هستند. البته باید در نظر داشت تفاوت کیفیت ساخت و نحوه استفاده از مصالح ساختمانی نیز در ویژگی‌های یک سازه بسیار تاثیرگذار است. یکی از انواع مصالح ساختمانی که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه سازندگان قرار گرفته، یونولیت ساختمانی یا پلاستوفوم است. در  این مقاله قصد داریم به بررسی “مزایای یونولیت ساختمانی” بپردازیم.

 

میزان زمان تقریبی مورد نیاز برای مطالعه این مقاله: ۶ دقیقه

 

یونولیت ساختمانی چیست؟

ابتدا قبل از از هر کاری لازم است تا با یونولیت ساختمانی و ویژگی‌های آن آشنا شویم. به طور کلی یونولیت محصولی تولید شده از یک ماده به دست آمده در صنایع پتروشیمی، به نام پلی استایرن است. یونولیت ماده‌ای سفید رنگ و سبک است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. شناخته‌شده‌ترین محصول ساخته شده از یونولیت، یخدان‌های یونولیتی بوده که همه ما با آن‌ها آشنایی کامل داریم. در صنعت ساختمان‌سازی نیز یونولیت به اشکال مختلفی از جمله یونولیت سقفی، یونولیت دیواری، دیوارپوش فومی، تری‌دی پنل و شکل های مختلف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

یونولیت سقفی اهواز بامداد فوم

 

مزایای یونولیت ساختمانی

حال که با یونولیت ساختمانی و انواع آن آشنا شدیم، می‌توانیم به بررسی “مزایای یونولیت ساختمانی” بپردازیم. در ادامه برخی از مهم‌ترین مواردی که سبب شده است یونولیت ساختمانی به یکی از مصالح پرکاربرد در ساخت منازل مسکونی تبدیل شود را بررسی خواهیم کرد.

 

برش یونولیت ساختمانی بامداد فوم

 

– وزن سبک یونولیت ساختمانی

همان‌طور که اشاره شد، یونولیت ماده‌ای سبک است و یونولیت ساختمانی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. به‌طور مثال یک یونولیت سقفی استاندارد با ابعاد 200×50×25 سانتی‌متر تنها کمی بیش از یک کیلوگرم وزن خواهد داشت. این موضوع سبب می‌شود، وزن سازه ساخته شده با بلوک یونولیتی به‌طرز چشمگیری کاهش یابد. از سوی دیگر این کاهش وزن منجر به بالا رفتن مقاومت ساختمان، کاهش خسارات وارده در صورت بروز زلزله و مواردی از این قبیل خواهد شد.

 

 

– قابلیت حمل آسان یونولیت ساختمانی

دو موضوع مهم در حمل آسان یونولیت ساختمانی موثر هستند. عامل اول وزن کم و عامل دوم مقاومت بالا و ضایعات کم این محصول است. این محصول به‌دلیل مقاومت بالا و تحمل فشار و ضربه در زمان حمل آسیب ندیده و ضایعات ناچیزی خواهد داشت.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی

 

– کاهش هزینه‌های ساخت

یونولیت ساختمانی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در کاهش هزینه‌های ساخت‌و‌ساز موثر است. مناسب بودن قیمت یونولیت ساختمانی شاید مهم‌ترین دلیل موثر در کاهش هزینه‌های ساخت باشد.

– عوامل کاهش هزینه های ساخت:

 

  • حمل‌و‌نقل آسان یونولیت ساختمانی
  • عدم وجود ضایعات در زمان حمل و استفاده
  • کاهش وزن ساختمان با استفاده از یونولیت ساختمانی
  • عدم نیاز به عایق‌کاری ساختمان با استفاده از یونولیت ساختمانی
  • کاهش حدود 30 درصدی بتن مصرفی
  • اجرای آسان‌ و سریع‌تر رنگ

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت دیواری

 

– مقاومت یونولیت ساختمانی در برابر رطوبت

یونولیت ساختمانی در برابر رطوبت مقاوم است و میزان بسیار ناچیزی از رطوبت را به خود جذب می‌کند. یونولیت‌ساختمانی نه‌تنها خود دچار پوسیدگی ناشی از رطوبت نخواهد شد، بلکه می‌تواند از بروز پوسیدگی در سازه نیز جلوگیری به‌عمل آورد.

 

 

– امکان تبدیل به اشکال و اندازه‌های مختلف

اگر چه یونولیت ساختمانی بر مبنای کاربرد در شکل و ابعاد استاندارد تولید می‌شود اما امکان تولید یونولیت در اشکال و اندازه‌های مختلف متناسب با نیاز وجود خواهد داشت. از سوی دیگر امکان برش راحت یونولیت ساختمانی سبب می‌شود، در زمان استفاده در کارگاه ساختمانی نیز بتوان به‌سادگی آن را در ابعاد و اشکال مورد نظرش برش داد و استفاده نمود.

 

خرید مصالح ساختمانی از بامدادفوم: اینتل دک

 

– عایق حرارتی یونولیت ساختمانی

یونولیت ماده‌ای متخلل است، همین موضوع آن را به عایقی مناسب در برابر انتقال گرما و سرما تبدیل کرده است. همان‌طور که اشاره شد، شناخته‌شده‌ترین کاربرد یونولیت یخدان‌های یونولیتی است که دقیقا به دلیل همین ویژگی بسیار مناسب و پرکاربرد هستند. البته دانسیته کمتر یونولیت ساختمانی نسبت به دانسیه یونولیت استفاده شده در یخدان‌ها میزان عایق بودن کمتری را به‌همراه دارد اما همین میزان نیز تاثیر شگرفی در جلوگیری از تبادل گرما و سرما در ساختمان خواهد داشت.

 

برای مطالعه بیشتر: شاسی تیرچه

 

– طول عمر و دوام بالا یونولیت ساختمانی

– فاکتورهای طول عمر زیاد یونولیت ساختمانی:

 

  • استقامت بالا یونولیت ساختمانی در برابر فشار
  • مقاومت یونولیت ساختمانی در برابر پوسیدگی
  • مقاومت یونولیت ساختمانی در برابر نفوذ حشرات موذی

 

 

– قابلیت بازیافت یونولیت ساختمانی

در سال‌های اخیر کاهش تولید زباله و استفاده از مواد تجدید‌پذیر به یک دغدغه مهم اجتماعی تبدیل شده است. از این رو امکان بازیافت یونولیت ساختمانی را می‌توان به عنوان یکی از مزایای مهم آن در نظر گرفت.

 

 

– مقاومت یونولیت ساختمانی در برابر زلزله

یونولیت ساختمانی ماده‌ای است که در برابر ضربات و فشارهای وارده مقاوم است، همین موضوع سبب می‌شود، سازه ساخته‌ شده با استفاده از یونولیت ساختمانی در برابر زلزله مقاوم باشد. از سوی دیگر وزن کم آوار احتمالی نیز در کاهش آسیب‌های ناشی از زلزله تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

 

قیمت یونولیت ساختمانی بامداد فوم

 

– عدم نیاز به رابیتس کاری

به دلیل وجود شیار در قسمت انتهایی بلوک یونولیت یا همان یونولیت سقفی دیگر نیازی به رابیتس کاری برای زیرسازی گچ وجود نخواهد داشت. به‌طور مستقیم می‌توان از گچ بر روی سقف استفاده نمود.

 

 

– مقاومت یونولیت ساختمانی در برابر آتش

به‌طور معمول، یونولیت ماده‌ای است که در مجاورت آتش به سرعت مشتعل شده و دود سیاه رنگی از خود متصاعد می‌کند. از این رو در ساختمان تنها استفاده از یونولیت کند‌‌سوز شده مجاز خواهد بود. نوع کند‌‌سوز‌ شده یونولیت که یونولیت ساختمانی استاندارد شناخته می‌شود، نه‌تنها در برابر آتش مقاوم است، بلکه در صورت مشتعل شدن بسیار آرام سوخته و پس از چند دقیقه نیز خاموش خواهد شد.

 

برای مطالعه بیشتر: سقف تیرچه یونولیت

 

نکات مهم در خرید یونولیت ساختمانی

مهم‌ترین موضوعی که باید در زمان خرید یونولیت ساختمانی به آن دقت نمود، استاندارد یونولیت ساختمانی است. یونولیت ساختمانی استاندارد باید مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۲-۲۹۰۹ با عنوان “بلوک‌های سقفی مورد استفاده در سقف‌های تیرچه بلوک، ویژگی‌ها و روش آزمون” باشد. همان‌طور که اشاره شد استفاده از یونولیت غیر استاندارد نه تنها مزیتی برای ساختمان به همراه ندارد بلکه می‌تواند خطرناک و دردسرساز نیز باشد. از دیگر مواردی که در زمان خرید یونولیت ساختمانی باید به آن توجه نمود دانسیته و چگالی یونولیت ساختمانی است. دانسیته که وزن حجم یک ماده را نشان می‌دهد، میزان تراکم مولکولی آن را مشخص می‌کند. بدیهی است در حجم ثابت محصول با دانسیته بالاتر وزن و مقاومت همچنین قیمت بالاتری خواهد داشت. برای ثبت سفارش و خرید یونولیت ساختمانی کافیست با کارخانه بامدادفوم تماس بگیرید.

یونولیت ساختمانی شوش، یونولیت ساختمانی اندیمشک، یونولیت ساختمانی دزفول، یونولیت ساختمانی شوشتر، یونولیت ساختمانی مسجد سلیمان، یونولیت ساختمانی لالی، یونولیت ساختمانی اندیکا، یونولیت ساختمانی ایذه، یونولیت ساختمانی باغ ملک، یونولیت ساختمانی قلعه تل، یونولیت ساختمانی رامهرمز، یونولیت ساختمانی ماهشهر، یونولیت ساختمانی بهبهان، یونولیت ساختمانی امیدیه، یونولیت ساختمانی ماهشهر، یونولیت ساختمانی سربندر، یونولیت ساختمانی آبادان، یونولیت ساختمانی خرمشهر، یونولیت ساختمانی شادگان، یونولیت ساختمانی سوسنگرد، یونولیت ساختمانی هویزه، یونولیت ساختمانی حمیدیه، یونولیت ساختمانی هندیجان، یونولیت ساختمانی گتوند، یونولیت ساختمانی باوی، یونولیت ساختمانی اهواز، یونولیت ساختمانی خوزستان

 

کلام آخر

عوامل متعددی که در این مقاله به آن اشاره شد تنها بخش کوچکی از ویژگی‌ها و مزایای یونولیت ساختمانی بود. اما همین موارد به وضوح تاثیر استفاده از یونولیت ساختمانی در کاهش وزن و هزینه‌های ساخت از یک سو و افزایش مقاومت و طول عمر ساختمان از سوی دیگر را به ما نشان می‌دهد. استفاده از یونولیت سقفی استاندارد که در کارخانه‌های مجاز تولید شده است، مزایای ذکر‌‌شده برای سازه برق به ارمغان خواهد آورد. به همین دلیل در سال‌های اخیر همه‌ روزه سازندگان بیشتری به استفاده از یونولیت ساختمانی در ساختمان‌های مسکونی خود روی می‌آورند.

 

برای مطالعه بیشتر: انواع سقف های جدید ساختمانی