مزایای یونولیت ساختمانی
1401-06-20
مزایا و معایب استفاده از یونولیت
1401-06-21

استفاده از یونولیت در ساختمان سازی

 

در قسمت اول مقاله مزایای استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری با تعریف یونولیت و مزایای آن آشنا شدیم و متوجه شدیم که یونولیت یک ماده پلیمری است که جزو فرآورده‌های پتروشیمی دسته‌بندی می‌شود و جنس آن از پلی استایرن است. در بخش دوم این مقاله در مورد نحوه ساخت یونولیت ساختمانی و کاربردهای یونولیت در صنایع مختلف و ساختمان سازی (موارد استفاده از یونولیت در ساختمان سازی) بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه

 

نحوه ساخت یونولیت ساختمانی

– مرحله مجزای انبساط یونولیت:

یونولیت یا همان پلاستوفوم، در حالت کلی در ۳ مرحله مجزای انبساط، تثبیت و قالب‌گیری ساخته می‌شوند. در مرحه اول که مرحله انبساط است، دانه‌های ریز و درشت پلی استایرن که به صورت ریزدانه‌های گرانولی هستند، با استفاده از تزریق بخار آب و گاز پنتان منبسط شده و پف می‌کنند. در این مرحله از دستگاه اکسپندر برای منبسط کردن دانه‌های ریز پلی استایرن استفاده می‌شود. پس از تزریق بخار آب و گاز پنتان، نوبت به تزریق شنتان و دی اکسید کربن می‌رسد و دانه‌های ریز پلی استایرن، تا ابعاد ۲۰ الی ۵۰ برابری پف می‌کنند. مواد تزریقی و افزودنی‌های دیگری نیز برای بالا بردن مقاومت محصول نهایی در برابر حرارت، آتش، رطوبت، سروصدا و زلزله در این مرحله به پلی استایرن تزریق می‌شوند. در این مرحله شکل اولیه یونولیت ظاهر می‌شود. بیش از ۹۰ درصد حجم یونولیت از حفره و فضای خالی تشکیل می‌شود. همین موضوع، وزن کم را در کنار استحکام بالا در اختیار صنعت‌کاران و پیمانکاران ساختمانی قرار می‌دهد. ساختار داخلی یونولیت ساختمانی چیزی شبیه به ساختار داخلی استخوان پرندگان است.

 

 

– مرحله تثبیت یونولیت:

پس از منبسط شدن پلی استایرن که با افزایش حجم و کاهش وزن یونولیت‌ها همراه است، نوبت به پیاده‌سازی مرحله دوم، یعنی مرحله تثبیت یونولیت می‌رسد. منبسط کردن پلی استایرن و تزریق مواد افزودنی مختلف به آن، از طریق روش‌های پخت و قالب‌گیری‌های صنعتی اجرا می‌شود و همین موضوع منجر به افزایش دمای یونولیت می‌شود. یونولیت‌ها برای تثبیت شکل و خنک شدن، به انبارهای مخصوص خنک سازی منتقل می‌شوند. خنک شدن یونولیت معمولاً بین ۶ الی ۱۲ ساعت به طول می‌انجامد.

 

موارد استفاده از یونولیت در ساختمان سازی بامداد فوم

 

– مرحله قالب گیری یونولیت:

در مرحله پایانی که همان مرحله قالب‌گیری یونولیت است، یونولیت‌ها از قالب پخت جدا می‌شوند و به قالب‌های استاندارد منتقل می‌شوند تا مراحل پایانی خشک شدن و شکل گرفتن خود را طی کنند. این قالب‌ها انواع یونولیت‌ ساختمانی مختلف را در ابعاد و دانسیته استاندارد یا ابعاد و دانسیته یونولیت سفارش شده توسط مشتری، برش داده و شکل دهی می‌کنند. یونولیت‌ها با دست، سیم داغ و دستگاه CNC قابلیت برش سریع و راحت را دارند.

 

 

– ابعاد استاندارد یونولیت ساختمانی:

ابعاد استاندارد قالب‌ها برای تولید یونولیت ساختمانی ۲۰۰ (طول) در ۱۰۰ (عرض) در ۱۰۰ (ارتفاع) سانتی‌متر است. این درحالی است که یونولیت‌ها در ابعاد ۲۰۰ در ۵۰ در ۲۰ یا ۲۵ (ارتفاع) سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شوند. یونولیت‌ها در رنج چگالی ۷ تا ۱۲ و رنج وزنی ۹۰۰ گرم تا ۲.۵ کیلوگرم تولید می‌شوند. دانسیته یونولیت سقفی معمولاً ۱۲ است و دانسیته‌های پایینتر برای پوشاندن دیوار استفاده می‌شوند. یونولیت‌های ساختمان تا ۲۰ دقیقه در برابر حریق مقاومت دارند و هر ۱۰ سانتی‌متر یونولیت در برابر نفوذ صدا ۴۲ دسیبل (dB) عایق است. هر یونولیت ۳۰ در ۷ سانتی‌متری باید در باربر تحمل وزن تا ۲۰۰ کیلوگرم مقاوم باشد.

 

برای مطالعه بیشتر: تولید‌کننده‌ی یونولیت سقفی

 

کاربردهای یونولیت در صنایع مختلف و ساختمان سازی

یونولیت با توجه به جنس مواد اولیه، نحوه پخت و عمل‌آوری و همچنین امکان تزریق مواد و افزودنی‌های مختلف در جهت بالابردن مقاومت و عایقی، خواص فوق‌العاده‌ای به خود می‌گیرد. این خواص فوق‌العاده یونولیت شامل سبکی وزن، استحکام بالا، قیمت مناسب و سهولت اجرا همان چیزی است که پیمانکاران برای اجرای ساختمان‌های مختلف مانند ساختمانهای اداری به دنبال آن هستند.


موارد استفاده از یونولیت بامداد فوم

– کاربردهای برجسته یونولیت:

 

 • صنایع بسته‌بندی ابزارهای حساس الکتریکی، الکترونیکی و مکانیکی

 • تهیه شیشه مصنوعی و ویترین مغازه‌ها با استفاده از یونولیت

 • استفاده از یونولیت در بیلبوردها و تبلیغات شهری

 • دکوراسیون داخلی منازل و ساختمانهای اداری با نمای یونولیتی

 • استفاده از یونولیت در فضاسازی‌های موقت

 • ساخت سازه‌های بسیار سبک با استفاده از یونولیت

 • ساخت ماکت، کاردستی و تابلو اعلانات ساختمانهای اداری و مسکونی

 • ساخت سردخانه با استفاده از یونولیت

 • ساخت استودیوهای صدا برداری با استفاده از یونولیت

 • عایق سازی سقف، کف و دیوارها، عایق صوتی و حرارتی دیوارهای داخلی در ساختمان‌های مسکونی و ساختمانهای اداری با یونولیت دیواری و یونولیت سقفی

 • خنک کننده و عایق حرارتی برای ساختمانهای اداری و مسکونی و کمک به کاهش مصرف انرژی

 • کاربرد در صنعت راه‌سازی به عنوان کف جاده‌ها و زیرسازی جاده‌ها

 • عایق سازی قسمت داخل درب‌های ورودی بوسیله ی یونولیت

 • شناور‌سازی بلوک‌های بتنی توسط یونولیت

 • ساخت استخر با استفاده از یونولیت

 • پروژه‌های عمرانی محوطه سازی


استفاده از یونولیت در ساختمان سازی بامداد فوم

– عوامل کاهش هزینه نهایی ساخت وساز:

 

 • رعایت استاندارهای ایمنی در حین ساخت‌و‌ساز
 • رعایت استاندارهای ایمنی در حین حمل‌ونقل
 • رعایت استاندارهای ایمنی انبار کردن و ذخیره‌سازی
 • بتن ریزی و اجرا و با رعایت استانداردهای ابعادی، دانسیته و مقاومتی
 • استفاده از انواع یونولیت‌ دیواری و سقفی به جای مصالح ساختمانی سنگین و گران مانند تیرچه بلوک، سنگ، بتن، فولاد و میلگرد در ساختمانهای اداری، صنعتی و مسکونی

 

برای مطالعه بیشتر: تیرچه

 

– اهمیت استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری:

این مزایا در کنار مزایای فنی و اجرایی یونولیت در ساختمانهای اداری که در قسمت سوم مقاله مورد بحث قرار خواهند گرفت، استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری را بسیار ایده‌آل ساخته است. عایق‌بندی فضاهای داخلی به بهترین شکل و کاهش وزن و ارتفاع کلی ساختمانهای اداری که غالباً چند طبقه، شلوغ و پر رفت‌وآمد هستند، ۲ فاکتور بسیار مهمی است که تمام پیمانکاران به دنبال آن هستند. اگر تجربه حضور چند ساعتی در ادارات را داشته باشید، متوجه آلودگی صوتی بسیار بالای ساختمانهای اداری شده و اهمیت عایق‌بندی اتاق‌های مختلف را بهتر درک می‌کنید. حالا که از اهمیت استفاده از یونولیت باخبر شدید، می توانید برای استعلام قیمت خرید یونولیت با شرکت بامداد فوم تماس بگیرید.

 

برای دریافت قیمت خرید انواع یونولیت ساختمانی تماس بگیرید

 

سخن پایانی

در این مقاله در مورد نحوه ساخت یونولیت‌های ساختمانی مورد استفاده در ساختمانهای اداری و مسکونی صحبت کردیم و از نزدیک با کاربردهای مختلف و گسترده این مصالح ساختمانی آشنا شدیم. متوجه شدیم که یونولیت به دلیل خواص فوق‌العاده‌ای که دارد، برای استفاده در ساختمانهای اداری و صنایع مختلفی مانند راه‌سازی، صنایع بسته‌بندی، ساختن استودیو، ساخت استخر، ساخت درب‌های عایق صوتی و سایر موارد بسیار مطلوب است. در قسمت سوم این مقاله، مزایا و معایب استفاده از یونولیت در ساختمانهای اداری را به صورت مفصل مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد.