مزایای استفاده از یونولیت سقفی بامداد فوم
مزایا و معایب استفاده از یونولیت
1401-06-21
سقف تیرچه یونولیت چیست
نکات مهم سقف تیرچه یونولیت
1401-06-23

مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت

سقف تیرچه یونولیت بامدادفوم

 

مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت

در این مطلب می‌خواهیم در مورد یکی از رایج‌ترین سقف‌های مورد استفاده در ساختمان سازی صحبت کنیم که در ایران بسیار استفاده می‌شود؛ یعنی همان سقف تیرچه یونولیت. با مطالعه این مقاله با سقف تیرچه یونولیت، ویژگی‌ها و مراحل اجرای آن آشنا خواهید شد. پس اگر شما هم می‌خواهید در مورد سقف‌های تیرچه یونولیت اطلاعات کسب کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

 

زمان مطالعه مورد‌نیاز: ۸دقیقه

 

سقف تیرچه یونولیت چیست؟

سقف تیرچه یونولیت به سقفی گفته می‌شود که از ترکیب تیرچه و بلوک سبک سیمانی یا بلوک سفالی تشکیل می‌شود. سقف تیرچه یونولیت یکی از رایج‌ترین و مقرون به صرفه ترین روش‌های اجرای سقف می باشد. در سقف‌های تیرچه یونولیت، بتن کششی حذف شده و بلوک یونولیتی جایگزین آن می‌شود که باعث می‌شود، این سقف‌ها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه باشند. به طور خلاصه بخواهیم بگوییم، سقف تیرچه یونولیت عبارت است از تعدادی تیر T شکل که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.


نحوه اجرای سقف تیرچه بلوک بامداد فوم

 

چرا از سقف تیرچه یونولیت استفاده کنیم؟

این روزها از سقف تیرچه یونولیت در ساختمان سازی استفاده زیادی می‌شود، زیرا عایق خوبی در برابر صدا و حرارت است. همچنین یونولیت به عنوان عایق برودتی در سردخانه‌ها، یخچال‌های صنعتی، انواع یخدان و ترموس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

برای مطالعه بیشتر: نکات مهم سقف تیرچه یونولیت

 

– ویژگی‌های سقف تیرچه یونولیت:

 

 • صرفه جویی سقف یونولیت در قالب بندی

 • دود نکردن سقف تیرچه یونولیت در هنگام آتش‌سوزی

 • صرفه‌جویی در مصرف آب با سقف یونولیت

 • کاهش مصرف فولاد با استفاده از سقف تیرچه یونولیت

 • سقف یونولیتی دارای سرعت اجرای بسیار بالا و اجرای راحت می باشد

 • سقف تیرچه یونولیت موجب صرفه جویی در مصرف بتن و تیرچه می‌شود

 • نداشتن ضایعات و پرتی سقف یونولیت در هنگام تولید، نصب و حمل و نقل

 • جلوگیری از نفوذ گرما، سرما، رطوبت و صدا با اجرای سقف یونولیت

 • نوع EPS سقف تیرچه یونولیت دارای توانایی مقاومت 20 دقیقه ای با آتش را دارد

 • حمل سقف یونولیت راحت است و به همین دلیل در هزینه حمل و نقل صرفه ‌جویی می‌شود

 • با استفاده از سقف تیرچه یونولیت می‌توان از یک بلوک یونولیت به جای ۱۰ عدد بلوک سفالی در سقف استفاده کرد

 • از آنجایی که قسمت انتهایی سقف یونولیت، شیار دارد، نیازی به رابیتس کاری نیست و با کیفیت بالا و قابلیت اجرای خوب به گچ و خاک می‌چسبد

 • یونولیت بسیار سبک است و استفاده از آن در سقف باعث می‌شود، سقف بسیار سبک باشد و در هنگام وقوع زلزله خطر پرت شدن مصالح به حداقل ممکن برسد.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی

 

اجزای نصب سقف تیرچه و یونولیت

برای اینکه مراحل نصب و اجرای سقف تیرچه یونولیت را به خوبی درک کنید، باید با اجزای تشکیل دهنده این نوع سقف آشنا باشید.

 

خرید مصالح ساختمانی از بامدادفوم: بلوک سبک یونولیت سقفی

 

– اجزا سقف تیرچه یونولیت:

 

 • تیرها: تیرها به عنوان تکیه گاه تیرچه‌ها شناخته می‌شوند و بار سقف را به ستون‌ها انتقال می‌دهند. تیرها ممکن است فولادی یا بتنی باشند.
 • تیرچه‌ها: تیرچه‌ها به عنوان تیرهای فرعی شناخته می‌شوند و در فواصل معین از هم قرار گرفته و بین آن‌ها از یونولیت پر می‌شود.
 • بلوک‌های یونولیتی: بلوک‌های یونولیتی را در فواصل تیرچه‌ها قرار می‌دهند و به عنوان پرکننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ژوئن: ژوئن‌ها به میلگردهای عرضی گفته می‌شود که به صورت عمود بر تیرچه‌ها قرار می‌گیرند.
 • اُتکا: به میلگردی با شکل هندسی خاص گفته می‌شود که به دو شکل یک طرفه و دو طرفه ساخته و استفاده می‌شود.
 • خاموت محل اتصال تیر به ستون: در سازه‌های بتنی از خاموت برای تقویت و پیوستگی بیشتر اتصالات تیر به ستون استفاده می‌شود.

 

برای مطالعه بیشتر: تولید‌کننده‌ی یونولیت سقفی

 

خرید تیرچه

برای خرید تیرچه در شهرهای خوزستان کافیست برای ثبت سفارش خود با کارخانه بامدادفوم تماس بگیرید.

تیرچه شوش، تیرچه اندیمشک، تیرچه دزفول، تیرچه شوشتر، تیرچه مسجد سلیمان، تیرچه لالی، تیرچه اندیکا، تیرچه ایذه، تیرچه باغ ملک، تیرچه قلعه تل، تیرچه رامهرمز، تیرچه ماهشهر، تیرچه بهبهان، تیرچه امیدیه، تیرچه ماهشهر، تیرچه سربندر، تیرچه آبادان، تیرچه خرمشهر، تیرچه شادگان، تیرچه سوسنگرد، تیرچه هویزه، تیرچه حمیدیه، تیرچه هندیجان، تیرچه گتوند، تیرچه باوی، تیرچه اهواز، تیرچه خوزستان

 

 

مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت

گام اول: زیرسازی یا شاسی کشی قالب تیرهای سقف

در مرحله اول اجرای سقف تیرچه یونولیت، باید زیرسازی قالب تیرهای سقف انجام شود. زیرسازی قالب تیرهای سقف با استفاده از لوله‌های داربستی با سایز ۲ یا قوطی‌های فلزی با سایز ۴*۸ سانتی متر انجام می‌گیرد. مهم‌ترین نکته‌ای که در این مرحله باید مد نظر قرار گیرد، مشخص کردن ارتفاع لوله‌ها است. برای این کار باید ابتدا بتن ریزی ستون‌ها طبق ارتفاع تیرها انجام شود. باید دقت داشت که ممکن است ارتفاع تیرها به دلیل بارهای وارده به سقف، یکسان نباشد. به همین دلیل بتن ریزی را باید بر طبق بیشترین ارتفاع تیر وارده به ستون انجام داد تا عرض مقطع تیرها در محل چشمه اتصال کم نشود. در این مرحله باید لوله‌های داربستی را به وسیله سیم قالب بندی به ریشه‌های ستون‌ها در ۲ طرف دهانه تیر و در تراز سقف متصل کرد. این کار حتماً باید در یک تراز انجام شود. سپس باید جک‌های صلیبی در زیر لوله‌ها نصب شوند. فاصله جک‌ها را باید بر اساس وزن تیر تنظیم کرد که از ۸۰ سانتی متر تا ۱۲۰ سانتی متر متغیر است.

 

برای مطالعه بیشتر: بلوک سقفی یونولیت

 

گام دوم: نصب قالب تیرها

در مرحله دوم و پس از زیرسازی تیرها، باید قالب تیرها نصب شود. قالب سقف ممکن است از جنس قالب پلاستیکی، فلزی یا تخته باشد. تراز روی قالب باید با تراز روی بتن ستون، یکی باشد؛ مگر اینکه قالب تیرها بر طبق ارتفاع تیرهای همجوار در چشمه اتصال ستون، در ارتفاع بالاتری قرار بگیرد.

 

برای مطالعه بیشتر: شاسی تیرچه

 

گام سوم: شروع آرماتوربندی تیرها

حال که نصب قالب تیرهای سقف تمام شد، باید به سراغ آرماتوربندی تیرها برویم. آرماتوربندی تیرها بر طبق نقشه‌های مصوب انجام می‌شود.

 

 

– نکات آرماتور بندی تیرها:

 

 1. خامو‌ت‌های چشمه اتصال تیرها باید اجرا شوند.
 2. در شبکه بالا و پایین باید اورلب میلگردهای تیر رعایت شود.
 3. باید خم آرماتورهای طولی در ۲ سر میلگردهای شبکه بالا و پایین را رعایت کرد.
 4. ابعاد خاموت‌ها را باید با کسر حداقل ۳ سانت کاور بتن محاسبه کرد و خم و برش داد.
 5. باید در صورت لزوم و بر طبق نقشه‌های مصوب، خاموت‌های ویژه تیر در دو سر تیرها اجرا شود.
 6. اگر آرماتورهای تقویتی زیاد هستند، می‌توان آرماتورها را به صورت گروه بست تا مشکلی در بتن ریزی و ویبره زدن بتن سقف پیش نیاید.

مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت بامداد فوم

گام چهارم: تیرریزی سقف

زمانی که آرماتوربندی تیرها به اتمام رسید، باید به سراغ به قالب بندی آویز تیر، تیرریزی و بلوک گذاری سقف برویم. در این مرحله باید بر طبق جدول تیرچه در نقشه‌های مصوب و طول هر دهانه، تیرچه‌ها ساخته شوند. ناگفته نماند که طبق نشریه ۵۴۳، طول تیرچه‌ها با طول دهانه به علاوه ۱۵ سانت اضافه از هر طرف برابر است. این ۱۵ سانت اضافه برای اتصال تیرچه به تیرهای سقف است. پاشنه تیرچه‌ها باید پیش از بتن ریزی بازدید شود تا اطمینان حاصل گردد، که میلگردهای تحتانی تیرچه جوشی یا بریده نباشند. همچنین باید ۱۵ سانت از سر تیرچه خالی بماند تا بعداً مجبور نشوید که بتن را در کارگاه بشکنید. تیرچه‌ها را نباید با بتن پاشنه در داخل تیرها قرار داد. تیرچه‌ها را باید با فاصله مشخصی که به وسیله شابلون یا بلوک‌های سقفی تنظیم می‌شود، در داخل تیر و روی قالب آویز قرار داد. پس از قرارگیری تیرچه‌ها در محل خود، بلوک گذاری سقف باید انجام شود.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت ساختمانی

 

– نکات اجرایی در مرحله تیرریزی سقف:

 

 1. تیرچه‌ها را باید بر اساس جهت تیرریزی در نقشه‌های مصوب در هر دهانه اجرا کرد.
 2. بهتر است تیرریزی را از کنار تیرهای اصلی با بلوک شروع کرد.
 3. در زمان بلوک گذاری باید به اجرای کلاف عرضی (ژوئن) در جهت عمود بر تیرچه‌ها در دهانه‌های بالای ۴ متر توجه شود.
 4. باید از نوع کندسوز بلوک‌های یونولیتی استفاده شود.

 

برای مطالعه بیشتر: انواع سقف های جدید ساختمانی

 

گام پنجم: آرماتوربندی حرارتی سقف

وقتی تیرریزی و بلوک گذاری سقف تمام شد، نوبت به اجرای آرماتورهای حرارتی با فاصله 3 سانت روی یونولیت‌ها می‌رسد. دقت داشته باشید که فاصله آرماتورهای حرارتی در جهت تیرچه‌ها باید ۵۰ سانت و در جهت عمود بر تیرچه‌ها ۲۵ سانت باشد. در تیرچه‌های ساق بلند، میلگرد فوقانی حکم میلگرد حرارتی را داشته و در تیرچه‌های ساق کوتاه، میلگرد حرارتی باید بالای تیرچه هم اجرا شود.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت دیواری

 

گام ششم: اجرای جک‌های نگهدارنده و قالب بندی سقف

تیرچه‌های بتنی را باید از زیر به وسیله جک‌های صلیبی با فاصله متناسب با بار سقف مهار کرد. در نهایت، قالب‌های اطراف تیرهای سقف و محل بازشوها (بازشوی راه پله، آسانسور، نورگیر و سایر‌موارد) بسته می‌شود.

 

روش اجرای سقف تیرچه یونولیت بامداد فوم

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد سقف تیرچه یونولیت و نحوه اجرای آن صحبت کنیم. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این نوع سقف‌ها به دست بیاورید، در بخش دوم مقاله مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت با ما همراه باشید. اگر قصد استعلام قیمت یونولیت سقفی، یونولیت دیواری و سقف تیرچه یونولیت را دارید، می توانید با کارخانه تولید یونولیت سقفی بامداد فوم تماس بگیرید. برای ثبت سفارش و خرید یونولیت در شهرهای مختلف خوزستان کافیست با بامدادفوم تماس بگیرید.

یونولیت شوش، یونولیت اندیمشک، یونولیت دزفول، یونولیت شوشتر، یونولیت مسجد سلیمان، یونولیت لالی، یونولیت اندیکا، یونولیت ایذه، یونولیت باغ ملک، یونولیت قلعه تل، یونولیت رامهرمز، یونولیت ماهشهر، یونولیت بهبهان، یونولیت امیدیه، یونولیت ماهشهر، یونولیت سربندر، یونولیت آبادان، یونولیت خرمشهر، یونولیت شادگان، یونولیت سوسنگرد، یونولیت هویزه، یونولیت حمیدیه، یونولیت هندیجان، یونولیت گتوند، یونولیت باوی، یونولیت اهواز، یونولیت خوزستان