سقف تیرچه یونولیت بامدادفوم
مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت
1401-06-23
علت ترک های عمودی در ساختمان
علت ترک در انواع بلوک های ساختمانی
1401-06-29

نکات مهم سقف تیرچه یونولیت

سقف تیرچه یونولیت چیست

 

نکات مهم سقف تیرچه یونولیت

در قسمت اول مقاله مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت در مورد ویژگی‌های این نوع سقف‌ها و مراحل اجرای آن‌ها صحبت کردیم. در قسمت دوم مقاله می‌خواهیم مزایا و معایب سقف تیرچه یونولیت را معرفی کنیم و البته در مورد نکات مهمی برای اجرای این سقف‌ها صحبت کنیم. پس اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی در مورد اجرای سقف تیرچه یونولیت کسب کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

زمان مطالعه مورد‌نیاز: ۸دقیقه

 

مزایا و معایب اجرای سقف تیرچه یونولیت

– مزایا سقف تیرچه یونولیت:

 

 • اجرای سقف تیرچه یونولیت به گروه اجرایی خاص و مصالح پیچیده‌ و گران قیمتی نیاز ندارد و در نتیجه هزینه کل اجرای ساختمان را کاهش می‌دهد.
 • تولید تیرچه یونولیت در کارگاه‌ها هم امکان پذیر است و بلوک‌های پلاستوفوم در همه نقاط کشور قابل تهیه هستند.
 • با استفاده بلوک‌های یونولیتی با دانسیته یونولیت سقفی استاندارد می‌توانید سقفی عایق در برابر حرارت و صوت داشته باشید.
 • در ساختمان‌های مسکونی سقف تیرچه یونولیت مقاومت مناسبی در مقابل نیروهای وارده خواهد داشت.
 • سقف یونولیتی در مقایسه با سقف‌هایی مانند دال‌های توپر بسیار سبک‌تر است.
 • مراحل اجرای سقف تیرچه یونولیت به زمان زیادی نیاز ندارد و می‌توان گفت که سرعت اجرای بالایی دارد.
 • با اجرای خیز منفی در سقف تیرچه یونولیت، لرزش در زمان بهره برداری کاهش خواهد یافت.
 • با استفاده از سقف یونولیتی نیازی به سقف کاذب نیست و می‌توان نازک‌کاری سقف را به طور مستقیم روی تیرچه و بلوک یونولیت اجرا کرد.


سقف های تیرچه یونولیت بامداد فوم

 

– معایب سقف تیرچه یونولیت:

 

 • مقاومت ضعیف در برابر آتش سوزی: در اجرای سقف تیرچه یونولیت، گچ‌کاری به طور مستقیم روی یونولیت انجام می‌شود. در نتیجه در صورت آتش سوزی، یونولیت حجم خود را از دست داده و ذوب می‌شود. اگر از نوع کندسوز یونولیت استفاده شود، یونولیت تا ۲۰ دقیقه مقاومت نشان می‌دهد و نمی‌سوزد. به همین دلیل، در ساختمان سازی باید از یونولیت نوع کندسوز استفاده کرد.
 • ترک خوردن گچ سقف: به طور معمول در سقف‌های تیرچه یونولیت در محل تیرهای فرعی و اتصال یونولیت با تیرچه‌ها، به دلایل متفاوتی سطح گچ ترک می‌خورد.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت ساختمانی

 

نکات مهم سقف‌ تیرچه یونولیت استاندارد:

 

 1. در صورتی که بلوک‌ سقفی از نوع یونولیت و سقف کاذب باشد، آویز سقف کاذب باید رابیتس بوده و قبل از بتن ریزی اجرا شود. این آویزها که قلاب دارند، باید با میلگردهای حرارتی یا میلگرد فوقانی تیرچه درگیر شوند.
 2. ابعاد بازشوی آسانسور را باید در هر سقف به اندازه ۵ سانت از هر طرف، بزرگ‌تر در نظر گرفت تا به دلیل وجود خطای اجرایی پس از بتن ریزی، بازشو کوچک نشود.
 3. بهتر است پیش از بتن ریزی سقف، محل عبور تأسیسات برق یا مکانیکی مشخص شود و غلاف اجرا گردد تا بعداً نیازی به تخریب سقف نباشد.
 4. در محل اتصال تیرچه به تیرها باید از میلگردهای اُدکا و ممان منفی استفاده کرد.

 

نکات اجرایی سقف تیرچه یونولیت بامداد فوم

 

– نکات سقف تیرچه یونولیت:

 

 1. تیرچه دوبل در پارکینگ: در طبقات با کاربری پارکینگ،‌ در صورتی عدم وجود جزئیات جداگانه برای تیرچه تک، برای این سقف‌ها در نقشه سازه باید از تیرچه دوبل استفاده کرد.
 2. اطمینان از اجرای میلگرد تقویتی در تیرچه‌های آماده: جزئیات‌ اجرایی تیرچه‌ها بر اساس طول هر دهانه متفاوت است. با بیشتر شدن طول دهانه، نمره و تعداد تیرچه‌ها هم بیشتر می‌شود. در دهانه‌های کوتاه معمولاً اجرای دو میلگرد در پاشنه تیرچه کافی است. با این حال، در دهانه‌های بلند، ۳ عدد تیرچه در پاشنه تیرچه استفاده می‌شود؛ بدین معنی که ۱ تیرچه به عنوان تقویتی در وسط پاشنه اضافه می‌شود. ممکن است برخی کارگاه‌ها در این مورد با شما روراست نباشند و از ۱ تیرچه اضافه استفاده نکنند. به همین دلیل بهتر است تیرچه‌های آماده را از تولیدکنندگان معتبر خریداری کنید.
 3. توجه به جهت تیرچه‌ها در نقشه هنگام تیرچه‌ریزی سقف: طراح سازه جهت تیرچه‌ها را تعیین می‌کند و در نقشه‌ها نمایش می‌دهد. برای تعیین جهت تیرچه‌ها در هر دهانه، اصول مشخصی وجود دارد که باید رعایت شود. جهت تیرچه‌ریزی سقف باید دقیقاً بر طبق نقشه انجام شود.
 4. شکستن سفال داخل تیرچه‌ها: استفاده از تیرچه‌های پاشنه فوندله‌ای در تهران و حومه ممنوع است. برای استفاده از این نوع تیرچه‌ها باید از سازمان نظام مهندسی استان مربوطه استعلام کنید. در صورت استفاده از این نوع تیرچه‌ها، طولی از سر تیرچه که درون تیر قرار می‌گیرد، نباید پاشنه سفالی داشته باشد، زیرا پاشنه سفالی از جنس خاک است و و با بتن تیر پیوستگی مناسبی نخواهد داشت.
 5. رعایت کاور تیر، در اجرای بلوک‌های پلی استایرن یا یونولیتی: ممکن است یونولیت‌های مجاور تیرها به میلگرد تیرها بچسبند و از ایجاد پوشش بتنی لازم جلوگیری کنند. در این حالت باید این قسمت از یونولیت بریده شود تا حداقل میزان کاور رعایت شود.
 6. نکته ایمنی در اجرای سقف تیرچه یونولیت: یونولیت در مجاورت آتش، حجم خود را از دست داده و ذوب می‌شود. به همین دلیل در ساختمان سازی باید از نوع کندسوز یونولیت استفاده کرد تا در مجاورت آتش تا ۲۰ دقیقه از خود مقاومت نشان داده و نسوزد.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت دیواری

 

ضوابط اجرایی سقف‌های تیرچه یونولیت:

 

 1. حداقل تعداد میلگردهای کششی تیرچه‌ها ۲ عدد است.
 2. حداکثر فاصله مجاز محور تا محور تیرچه‌ها ۷۰ سانتی متر است.
 3. ضخامت کل سقف برای تیرهای یکسره حداقل یک بیست و ششم طول دهانه است.
 4. حداکثر دهانه مورد پوشش سقف در جهت طول تیرچه با تیرچه‌های تک ۸ متر است.
 5. ضخامت کل سقف برای تیرها با تکیه گاه ساده حداقل یک بیستم طول دهانه تیر است.
 6. طبق آیین نامه باید میلگرد کششی از نوع آجدار باشد و استفاده از میلگرد بدون آج در این قسمت ممنوع است.
 7. حداقل عرض تیرچه در قسمت پاشنه ۱۰ سانتی متر است و نباید از یک سی و پنجم کل ضخامت سقف کمتر باشد.
 8. حداقل ضخامت بتن پوشش دال ۵ سانتی متر است و نباید از یک دوازدهم فاصله محور تا محور تیرچه‌ها کمتر باشد.

نکات مهم سقف تیرچه یونولیت بامداد فوم

خرید و اجرای سقف تیرچه یونولیت

افزایش استفاده از یونولیت در صنایع مختلف و البته ساختمان سازی موجب شد افراد بسیاری در حوزه تولید یونولیت فعالیت کنند. با عرضه زیاد این محصول به بازار و البته رکود ساخت و ساز، کاهش متقاضیان خرید یونولیت و رقابتی شدن بازار، برخی از تولیدکنندگان قیمت محصولات خود را پایین آورده و البته محصولات را با کیفیت سابق ارائه نمی‌دهند. با این حال، همچنان تولیدکنندگانی هستند که محصولات با کیفیت را ارائه می‌دهند و همچنین کارفرمایانی هستند که کیفیت بالا و استاندارد بودن محصول برایشان مهم‌تر از قیمت ارزان آن است. شرکت بامداد فوم به عنوان تولیدکننده محصولات پایه پلاستوفوم مانند یونولیت‌های سقفی به عرضه بهترین نوع محصولات به مشتریان محترم می‌پردازد. اگر می‌خواهید سقف تیرچه یونولیت اجرا کنید و به دنبال یک تولیدکننده معتبر برای خرید تیرچه یونولیت هستید، می‌توانید با کارشناسان برند ما در تماس باشید. برند ما با سال‌ها تجربه و سابقه درخشان در حوزه فروش یونولیت سقفی فعالیت می‌کند و خدمات خود را با قیمتی مناسب و تضمین کیفیت به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

برای مطالعه بیشتر: تولید‌کننده‌ی یونولیت سقفی

 

خرید تیرچه

برای خرید تیرچه در شهرهای خوزستان کافیست برای ثبت سفارش خود با کارخانه بامدادفوم تماس بگیرید.

تیرچه شوش، تیرچه اندیمشک، تیرچه دزفول، تیرچه شوشتر، تیرچه مسجد سلیمان، تیرچه لالی، تیرچه اندیکا، تیرچه ایذه، تیرچه باغ ملک، تیرچه قلعه تل، تیرچه رامهرمز، تیرچه ماهشهر، تیرچه بهبهان، تیرچه امیدیه، تیرچه ماهشهر، تیرچه سربندر، تیرچه آبادان، تیرچه خرمشهر، تیرچه شادگان، تیرچه سوسنگرد، تیرچه هویزه، تیرچه حمیدیه، تیرچه هندیجان، تیرچه گتوند، تیرچه باوی، تیرچه اهواز، تیرچه خوزستان

 

خرید یونولیت

برای ثبت سفارش و خرید یونولیت در شهرهای مختلف خوزستان کافیست با بامدادفوم تماس بگیرید.

یونولیت شوش، یونولیت اندیمشک، یونولیت دزفول، یونولیت شوشتر، یونولیت مسجد سلیمان، یونولیت لالی، یونولیت اندیکا، یونولیت ایذه، یونولیت باغ ملک، یونولیت قلعه تل، یونولیت رامهرمز، یونولیت ماهشهر، یونولیت بهبهان، یونولیت امیدیه، یونولیت ماهشهر، یونولیت سربندر، یونولیت آبادان، یونولیت خرمشهر، یونولیت شادگان، یونولیت سوسنگرد، یونولیت هویزه، یونولیت حمیدیه، یونولیت هندیجان، یونولیت گتوند، یونولیت باوی، یونولیت اهواز، یونولیت خوزستان

 

 

سخن پایانی

در این مقاله در مورد مزایا و معایب سقف تیرچه یونولیت صحبت کردیم و نکات مهم برای اجرای این نوع سقف را به شما گفتیم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید با استفاده از اطلاعات ارائه‌شده، سازه خود را با سقف تیرچه یونولیتی بسازید. برای استعلام قیمت یونولیت سقفی و یونولیت دیواری می‌توانید با کارشناسان فروش بامداد فوم در تماس باشید.