علت ترک های عمودی در ساختمان
علت ترک در انواع بلوک های ساختمانی
1401-06-29
ساختمان سازی ارزان قیمت بامداد فوم
راهکارهای ساخت سازه ارزان قیمت
1401-06-30

نحوه محاسبه تعداد تیرچه و یونولیت

محاسبه تعداد یونولیت سقفی بامدادفوم

 

نحوه محاسبه تعداد تیرچه و یونولیت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از خرید یونولیت برای ساختمان سازی در نظر گرفته شود، محاسبه تعداد یونولیت سقفی است. این محاسبات به قدری مهم است که یک اشتباه کوچک می‌تواند دردسرهای زیادی در زمان نصب یونولیت سقفی ایجاد کند، چرا که اگر حتی نیم متر یونولیت هم کم باشد، نمی‌توان بتن ریزی سقف را انجام داد. ابتدا باید نیمه پر را پر کرد و سپس بتن ریزی را انجام داد. با این اوصاف، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که چطور می‌توان تعداد یونولیت‌های مورد نیاز را حساب کرد؟ چه نکاتی را باید در زمان خرید یونولیت در نظر داشته باشیم؟ در این مقاله می‌خواهیم در مورد خرید یونولیت سقفی و نحوه محاسبه تعداد تیرچه و یونولیت صحبت کنیم.

 

زمان مطالعه مورد‌نیاز: 9 دقیقه

 

بلوک‌های یونولیت سقفی

یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی، یونولیت است که در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از یونولیت برای پر کردن فاصله بین تیرچه‌های سیمانی یا فلزی استفاده می‌شود. این کار مقاومت ساختمان را در برابر زلزله و سایر حوادث طبیعی افزایش می‌دهد. یونولیت گزینه جایگزین خوبی برای بلوک‌های سفالی است، زیرا وزن ساختمان را کاهش می‌دهد و سرعت اجرای کار را بالا می‌برد. همچنین از یونولیت برای عایق کاری ساختمان هم استفاده می‌شود که هزینه ساخت و ساز را به طور قابل توجهی پایین می‌آورد. بلوک‌های یونولیتی در مقایسه با بلوک‌هاس سفالی بسیار ارزان قیمت هستند. از یونولیت‌ها در عایق بندی ساختمان، برخی قسمت‌های ستون و پوترهای اسکلت بتنی، قالب‌بندی فونداسیون و بلوک سقفی به عنوان پرکننده بین تیرچه‌های سقف استفاده می‌شود.

 

محاسبه تعداد یونولیت بامداد فوم

 

استانداردسازی یونولیت سقفی

از آنجایی که در سال‌های اخیر از یونولیت سقفی در ساختمان سازی استفاده بسیاری می‌شود، موضوع استانداردسازی آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. استانداردسازی یونولیت هم برای ارتقای کیفیت ساختمان و ایمنی کارگران در زمان کار و هم سبک سازی ساختمان، اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل، قوانینی برای تولید یونولیت سقفی استاندارد در نظر گرفته شده است که به استاندارد ۱۱۱۰۸ معروف می‌باشد. استاندارد ۱۱۱۰۸ برای یونولیت‌های سقفی و همه محصولات مرتبط با آن به کار می‌رود و همه تولیدکنندگان یونولیت سقفی باید این استاندارد را رعایت کنند. با توجه به معیارهای حال حاضر، یونولیت‌های سقفی به شکل مکعب مستطیل تولید می‌شوند و ابعاد آن‌ها 200*50*25 سانتی ‌متر است. همچنین در زیر یونولیت‌ها، شیارهایی وجود دارد که باعث شده به رابیتس کاری نیازی نباشد و گیرایی گچ کاری بالا برود.

نحوه محاسبه تعداد تیرچه و یونولیت بامداد فوم

 

تفاوت یونولیت‌ سقفی نسوز با یونولیت قابل اشتغال

گفتنی است که یونولیت‌ها در حال حاضر به دو شکل نسوز و قابل اشتعال تولید و به بازار عرضه می‌شوند. نوع نسوز یونولیت‌ها در ساختمان سازی و پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به آن پلی استایرن کندسوز می‌گویند. این مدل یونولیت‌ها در برابر حرارت، عایق هستند و تا ۲۰ دقیقه در برابر آتش مقاومت می‌کنند و نمی‌سوزند. پس از گذشت ۲۰ دقیقه یونولیت‌ها شروع به کاهش حجم کرده و می‌سوزند. این یونولیت‌ها می‌توانند ساختمان را تا ۷۰ درصد عایق بندی کنند. بدین ترتیب، اتلاف انرژی را به طور قابل توجهی پایین می‌آورند. ویژگی‌های یونولیت سقفی کندسوز باعث شده تا برخی فروشندگان سواستفاده کرده و یونولیت‌های غیراستاندارد را با نام یونولیت سقفی نسوز به بازار عرضه کنند. با این اوصاف، اگر می‌خواهید به دام این فروشندگان سودجو نیفتید، بهتر است از شرکت‌های بزرگ و معتبری مانند شرکت بامداد فوم خرید کنید. برای این کار می‌توانید با کارشناسان فروش ما در تماس باشید تا قیمت محصولات را به شما اعلام کرده و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند.


محاسبه تعداد تیرچه و یونولیت بامداد فوم

تولید بلوک‌ یونولیت در اندازه‌های سفارشی

یونولیت‌ها از پلیمر مصنوعی به نام پلی استایرن تولید می‌شوند که شبیه دانه‌های شکر و سفید رنگ هستند. در واقع این محصولات، فرآورده‌های پتروشیمی هستند. این دانه‌های ریز را در دستگاهی به نام اکسپندر قرار داده و بخار حجیم شده به آن‌ها تزریق می‌کنند. این دانه‌ها در داخل دستگاه توسط پروانه‌های همزن، حجیم می‌شوند. این دانه‌ها تا ۵۰ برابر حجم اولیه خود حجیم می‌شوند. در این روش، پلی استایرن با میلیون‌ها مولکول هوا پر شده تا ۹۰ درصد آن‌ها هوا و ۱۰ درصد دیگر مواد اولیه باشد. در مرحله قالب گیری می‌توان یونولیت‌ها را در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید کرد. در این مرحله مشتری می‌تواند ابعاد مورد نیاز خود را اعلام کرده تا یونولیت سفارشی برای او تولید شود.

 

برای مطالعه بیشتر: پلاستوفوم

 

یونولیت‌های سقفی رایج‌ موجود در بازار و اندازه‌های آن‌ها

معمولاً یونولیت‌های سقفی را طبق نیاز و درخواست مشتری در اندازه و ابعاد مختلفی تولید می‌کنند. بدین ترتیب، اگر اندازه خاصی مورد نظرتان است،‌ می‌توانید آن را به تولیدکنندگان یونولیت بگویید و ابعاد مورد نیازتان را دریافت کنید.

 

برای مطالعه بیشتر: نکات مهم سقف تیرچه یونولیت

 

– رایج‌ترین نوع یونولیت سقفی:

 

یونولیت تیرچه فندوله یا بتنی:

طول 2 متر، عرض 50 سانتی متر و ارتفاع 20 و 25 سانتی ‌متر

یونولیت تیرچه کرومیت یا فلزی:

طول 1 یا 2 متر، عرض 65 سانتی متر و ارتفاع 20 و 25 سانتی متر

یونولیت تیرچه پیش‌ تنیده:

طول 2 متر، عرض 50 سانتی متر و ارتفاع 15 سانتی ‌متر

یونولیت حفره‌دار:

طول 110 سانتی متر، عرض 50 سانتی متر و ارتفاع 25 سانتی‌ متر

 

محاسبه تعداد تیرچه ها بامداد فوم

 

راهنمای محاسبه تعداد یونولیت سقفی

در ابتدای مقاله سؤالی مطرح کردیم که برای هر متر مربع چقدر یونولیت نیاز داریم؟ در این قسمت می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم؛ حدود 0.68 یونولیت برای هر متر مربع سقف نیاز است. به عنوان مثال، برای ۲۰۰ متر مربع سقف حدود ۱۳۶ عدد یونولیت نیاز است. در این محاسبه، اندزه یونولیت‌ها ۵۰*۲۰۰ سانتی متر در نظر گرفته شده است و شما باید برای محاسبه ۲۰۰ را در ۰.۶۸ ضرب کنید. با این حال،‌ اگر ابعاد فوم خریداری شده شما متفاوت است، می‌توانید از فروشنده بخواهید که تعداد یونولیت مورد نیاز شما را محاسبه کند. برخی از فروشندگان می‌توانند با توجه به متراژ سقف شما، تعداد یونولیت مورد نیازتان را محاسبه کنند. البته حواستان باید به ابعاد تیرچه‌ها هم باشد، زیرا برخی تیرچه‌ها سیمانی ابعاد بزرگ‌تری دارند. این تیرچه‌ها تأثیر زیادی در تعداد یونولیت‌ها مورد نیاز دارند. بدین ترتیب، ابعاد تیرجه هم باید مشخص باشد تا تعداد کلی یونولیت را بتوان به صورت درست تعیین کرد.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت دیواری

 

حجم بتن سقف تیرچه بلوک

برای محاسبه حجم بتن سقف تیرچه بلوک باید مساحت کل سقف را در ۰.۱۸ ضرب کنید. از این روش محاسبه برای تیرچه تک استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید حجم بتن سقف تیرچه بلوک از نوع تیرچه دوبل را محاسبه کنید، باید مساحت کل سقف را در ۰.۲ ضرب کنید. ناگفته نماند که منظور از تیرچه تک، یک تیرچه فلزی یا بتنی در ردیف تیرچه‌ها و منظور از تیرچه دوبل، ۲ عدد تیرچه بتنی یا فلزی در کنار یکدیگر است. به عنوان مثال، برای محاسبه حجم سقف تیرچه تک با مساحت ۲۰۰ متر مربع باید ۲۰۰ را در ۰.۱۸ ضرب کنید که عدد ۳۶ به دست می‌آید و برای تیرچه دوبل باید ۲۰۰ را در ۰.۲ ضرب کنید که نتیجه عدد ۴۰ است.

 

برای مطالعه بیشتر: یونولیت ساختمانی

 

خرید تیرچه

برای خرید تیرچه در شهرهای خوزستان کافیست برای ثبت سفارش خود با کارخانه بامدادفوم تماس بگیرید.

تیرچه شوش، تیرچه اندیمشک، تیرچه دزفول، تیرچه شوشتر، تیرچه مسجد سلیمان، تیرچه لالی، تیرچه اندیکا، تیرچه ایذه، تیرچه باغ ملک، تیرچه قلعه تل، تیرچه رامهرمز، تیرچه ماهشهر، تیرچه بهبهان، تیرچه امیدیه، تیرچه ماهشهر، تیرچه سربندر، تیرچه آبادان، تیرچه خرمشهر، تیرچه شادگان، تیرچه سوسنگرد، تیرچه هویزه، تیرچه حمیدیه، تیرچه هندیجان، تیرچه گتوند، تیرچه باوی، تیرچه اهواز، تیرچه خوزستان

 

 

نکات مهمی که باید در زمان خرید یونولیت سقفی توجه کنید

– نکات خرید یونولیت سقفی:

 

  1. هرچه یونولیت سقفی عریض‌تر باشد، باید استحکام بالایی داشته باشد تا در زمان بتن ریزی شکسته نشود.
  2. یونولیت‌ها باید مهر تأییدیه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن را داشته باشند. وجود این مهر تأیید در همه یونولیت‌ها ضروری و مهم است.
  3. بهتر است از یونولیت‌های کندسوز برای ساختمان سازی استفاده کنید؛ زیرا مقاومت آن‌ها در برابر حرارت، بالا است و تا ۲۰ دقیقه در مقابل آتش سوزی مقاومت می‌کنند.
  4. در زمان خرید یونولیت سقفی بررسی کنید که یونولیت‌ها بافت یک‌دست داشته باشند. حواستان باشد که بین ذرات یونولیت‌ها فاصله نباشد و از مواد اولیه نامرغوب و تاریخ گذشته در تولید آن‌ها استفاده نشده باشد. این مدل یونولیت‌ها در زمان بتن ریزی، خیلی راحت شکسته می‌شوند و بدرد نمی‌خورند.

 

برای مطالعه بیشتر: تولید کننده یونولیت سقفی

 

خرید یونولیت

برای اینکه سرتان کلاه نرود و یونولیت بی‌کیفیت نخرید، بهتر است خرید خود را از فروشندگان معتبر انجام دهید. شرکت بامداد فوم تمام حقوق مشتریان را رعایت کرده و یونولیت باکیفیتی تولید و به بازار عرضه می‌‌کند. اگر قصد خرید یونولیت را دارید و نمی‌دانید چطور تعداد آن را محاسبه کنید، با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند. همچنین از آنجایی که قیمت انواع مدل‌های یونولیت با یکدیگر متفاوت است، نمی‌توان قیمت واحدی را برای آن‌ها بیان کرد. به همین دلیل، برای استعلام قیمت یونولیت سقفی امروز می توانید با کارخانه تولید یونولیت سقفی بامداد فوم در تماس باشید تا قیمت‌ها را به شما اعلام کنند. برای ثبت سفارش و خرید یونولیت در شهرهای مختلف خوزستان کافیست با بامدادفوم با شماره های زیر تماس بگیرید.

یونولیت شوش، یونولیت اندیمشک، یونولیت دزفول، یونولیت شوشتر، یونولیت مسجد سلیمان، یونولیت لالی، یونولیت اندیکا، یونولیت ایذه، یونولیت باغ ملک، یونولیت قلعه تل، یونولیت رامهرمز، یونولیت ماهشهر، یونولیت بهبهان، یونولیت امیدیه، یونولیت ماهشهر، یونولیت سربندر، یونولیت آبادان، یونولیت خرمشهر، یونولیت شادگان، یونولیت سوسنگرد، یونولیت هویزه، یونولیت حمیدیه، یونولیت هندیجان، یونولیت گتوند، یونولیت باوی، یونولیت اهواز، یونولیت خوزستان

 

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد ابعاد یونولیت‌های سقفی و نحوه محاسبه تعداد یونولیت‌ها صحبت کنیم. دریافتیم که محاسبه تعداد یونولیت‌ها به اندازه‌های آن‌ها بستگی دارد و به همین دلیل برای محاسبه دقیق بهتر است از فروشنده کمک بگیرید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید با اطلاعات ارائه‌شده، یونولیت مورد نیاز خود را خریداری کنید.

 

برای مطالعه بیشتر: قیمت دیوار پیش ساخته یونولیتی